Двојица бивших високих функционера Албаније, бивши први човек тајне службе ШИК Фатос Кљоса и бивши министар одбране Сабит Брокај имају статус ветерана ОВК и за то месечно примају око 300 евра. Обојица су део команде Генералштаба ОВК у истој јединици у којој је био и Хашим Тачи.
Статус ветерана ОВК признаје се и Алију Ахметију, лидеру Демократске уније за интеграцију, која је коалициони партнер у македонској влади од 2008. Ахмети, који је студирао филозофију у Приштини, био је један од вођа протеста против Милошевића и међу главним организаторима протеста албанске дијаспоре у Европи. Један је од главних оснивача ОВК да би касније био изабран за врховног команданта и политичког представника Ослободилачке националне армије (ОНА). Након потписавања Охридског споразума у августу 2001. године, Ахмети је ангажован у политичком процесу имплементације споразума. Статус ветерана има и косовски политичар Дажвит Хаљити из Демократске партије Косова, такође један од оснивача ОВК. Он је у Швајцарској, где је скупљао новац за илегалне герилске групе и организације, која ће 1997. добити назив ОВК, упознао Тачијевог ујака Азема Суљу против кога је Еулекс обновио истрагу у случају "Блаца" (као главноосумњиченог за политичка убиства на Косову по окончању сукоба) и Алија Ахметија. Према непотврђеним обавештајним информацијама америчког Кфора и НАТО-а, Хаљити има дебео криминални досије, који укључује организовање простутиције и трговину оружјем. Како се наводи у том документу, други посао га повезује с бившим албанским премијером Фатосом Наном, кога је на челу Социјалистичке партије Албаније и на премијерској функцији наследио Еди Рама. Ветеран је и Нури Беџети из Тетова, који сада живи у Приштини, а који се налази и на списку непожељних особа у САД. На списку ветрена ОВК налазе се Хашим Тачи, Рамуш Харадинај, Јакуп Краснићи и још особа која се у Србији сумњиче за ратне злочине.
Узалуд списак
Удружење породица страдалих на КиМ упутило је у марту шефу Еулекса Габријелу Меучију и главном тужиоцу Косова списак с именима 318 киднапованих цивила и Албанаца осумњичених за злочине над неалбанцима. Породице сматрају да би списак могао да послужи Еулексу за упоређивање са списком ветерана ОВК као полазиште и добар траг за расветљавање злочина. - Нажалост, ни од једног ни од другог нисмо добили одговор. Остаје нам да инсистирамо да се расветљавањем ових злочина бави Специјални суд који је наша последња сламка спаса - каже Гордана Ђикановић из Удружења породица страдалих.
"Црна листа"
На такозваној "америчкој црној листи", налази се 11 држављања Македоније, која су се "бавила, помагала, спонзорисала или подржавала екстремистичко насиље у Републици Македонији и на другим местима на Западном Балкану". На тој листи се налази и Мендух Тачи, шеф највеће етничке албанске опозиционе странке у Македонији - Демократске партије Албанаца.
Прочитајте још:ИСТИНА О ЗЛОЧИНУ У „ПАНДИ“: Харадинај светио сестру па побио српске дечаке!СТРАТФОР: Срби су деведесетих одредили судбину целог света!
Извор: vesti-online.com