Војислав Шешељ би до евентуалног изручења Хашком трибуналу могао да буде у кућном притвору, а држава ће за то време покушати да због тешко нарушеног здравља оптуженика, одложи његов пут у Схевенинген.
То је могућ редослед потеза после изненадне одлуке Жалбеног већа Трибунала да захтева од српске владе хапшење и изручење лидера радикала (рок истекао јуче). Држава ће се према оптуженику односити као да први пут иде у Хаг. То значи да је неопходно да се саслуша у претходном поступку, као и да му се, евентуално, изрекне мера притвора у Србији, док се не заврши процес екстрадиције. Због болести и неопходне хемотерапије коју је почео да прима, извесније је да ће му бити одређена мера кућног притвора. Истовремено, Влада ће обавестити Трибунал о Шешељевом тешком здравственом стању и затражиће од њих званично образложење - шта се то променило па је оптуженик напрасно оздравио откако су га пустили да чека пресуду са слободе. Ипак, Жалбено веће Трибунала које тражи хапшење и изручење, у допису Министарству правде Србије наводи да Шешељево здравствено стање не може да спречи његов повратак у ћелију. Очекује се да у наредним данима правни заступници вође СРС поднесу жалбу на одлуку о изручењу, којом би такође могло да се додатно "купи време". На питање шта ће се догодити уколико се Шешељ у скорије време не појави у Хагу, у информативној служби Трибунала је речено да "немају коментар": - Још увек очекујемо одлуку Жалбеног већа. Чим будемо имали нове информације за јавност, одмах ћемо вам их проследити. Док чека да се поново одмрси "хашко клупко", Шешељ ће се данас појавити у Вишем суду у Београду, на суђењу заменику председника СРС Немањи Шаровићу, због паљења заставе САД у новембру 2012. године. Шешељ најављује правну борбу против изручења, а уколико дође до хапшења понавља да ће "морати да га носе на аеродром": - Боравком 12 година у притвору, без првостепене пресуде, угрожено је моје право на суђење у разумном року. Да нисам био у притвору, да сам се бранио са слободе, опет је прекршено то моје право. Не планирам да своју болест износим као аргумент у своју корист јер се нигде не осећам тако добро као у судници. Адвокат Тома Фила сматра да би држава, док је Шешељ у Србији, требало да изврши дипломатски притисак да се од изручења одустане: - Било би добро да шеф дипломатије Дачић и премијер Вучић приликом посета САД покушају да издејствују останак лидера радикала. Очекујем и да Шешељ уложи жалбу. Важно је да се купи време док држава не проба да промени одлуку. Не искључујем и могућност да му се за то време одреди кућни притвор - појаснио је чувени адвокат.
Брамерц квари извештај
Није искључено да хашки тужилац Серж Брамерц негативно интонира извештај о сарадњи Србије са Трибуналом уколико Шешељ не буде изручен у наредним данима. Министар правде Никола Селаковић обавестио је Брамерца, који је јуче завршио посету Београду, да је захтев Жалбеног већа за повратак Шешеља у притворску јединицу, званично стигао у Министарство правде. Селаковић је истакао да ће Влада Србије поступити у складу са домаћим законима и принципима међународног права.
Прочитајте још:Бабић: За Шешеља важе Устав и закон СрбиjеКо је заправо „Украјинац“?
Извор: Вечерње новости