БЕОГРАД - Председник Србије Томислав Николић рекао је да је одлуку о одласку припадника Војске Србије на параду у Москву 9. маја донео као врховни командант и навео да су се неки чиновници у поједним министарствима усуђивали да предлажу или прејудицирају другачије одлуке које нису у њиховој надлежности.
"Одлуку да одемо у Москву било је лако донети, мада је било несналажења код неких чиновника у неким министарствима, који су се чак усудили да предлажу или прејудицирају одлуке које нису у њиховој надлежности. На крају крајева, на основу Устава и Закона о војсци, морао сам то да пресечем као председник Републике који је по функцији и врховни командант", рекао је Николић у интервјуу недељнику Време. Председник је рекао да је колегијум Министарства одбране, на основу мишљења Министарства спољних послова, закључио да не треба упутити Војску Србије на Параду у Москву, а да је он, кад је добио папире и видео да "чиновници играју неке своје игре", донео одлуку да представници ВС иду у Москву. "Уопште нећу да се бавим тиме шта је ко писао, да ли је то било у њиховој надлежности или не. Ја одговарам за употребу војске и зато морам да спречим да дође до грешке. А грешке не би било да је неко само поштовао закон и обавестио ме о свему", рекао је Николић.
Промена Устава
Говорећи о могућој промени Устава, Николић је рекао да је потребно агитовати веома дуго да би се ушло у референдум на којем ће се грађани изјаснити "за". Подсетио је да, кад је био усвајан актуелни Устав уз консензус свих политичких странака и подршку патријарха Павла, одзив грађана био 52 или 53 одсто. "Кад је тако мали одзив био онда, шта мислите, како ће тек бити мали за промену овог Устава. А како су то нека питања о којима се народ баш превише не изјашњава, како ћемо да обезбедимо довољну излазност", рекао је Николић и додао да власт која улази у референдум са договором "да" или добија одговор "да" или пада.
Неки други Воја
Николић је говорио и о лидеру радикала Војиславу Шешељу, наводећи да "не познаје тог човека и да је познавао једног другог Војислава Шешеља". Председник каже да је улога лидера радикала у политичком животу Србије занемарљива, а да Хрватска нема права да односе са Србијом гради на основу Шешељевог односа према Хрватској јер је то цинично. Према његовим речима, треба пратити и читати изјаве оних који освајају више од 50 одсто гласова, односно воде СНС, а не оних који се боре за цензус. "Ако би СНС и Александар Вучић или председник Србије, говорили оно што прича Шешељ, то би био знак да Србија не жели да живи у миру са Хрватском. Али, ми то не говоримо, ми то чак и не мислимо", рекао је Николић. Он је истакао да Хрватска има пружену руку и да је "ништа лакше него ту руку прихватити".
Премијер мора да "ускочи"
Николић се осврнуо и на однос са Владом Србије, наводећи да се не меша у избор министара, али да је, кад је видео који су људи у влади, "тачно знао да ће Александар (Вучић) да продужава своје радно време". Николић је навео и да председник владе не сме да дозволи да се влада обрука и да зато мора да "ускочи" да нешто решава уместо министара. "Нема успешне владе ако постоје универзални министри који могу да скачу из ресора у ресор", рекао је Николић.
Мишковићев човек
Упитан зашто је пристао на интервју за Време, обележено као "Мишковићеве новине", Николић је рекао да у неким другим новинама више препознаје утицај Мирослава Мишковића. "Али, ако ви по његовом налогу газите председника Владе, а неке друге новине мене, онда Мишковић баш држи доста медија у Србији. Ја нисам дошао да вам дајем интервју зато што вас је Александар Вучић оптужио да сте Мишковићеве новине. А и да јесте, па шта? И о мени се писало да сам Мишковићев човек", закључио је председник Србије.
Прочитајте још:
Извор: Танјуг