Неђа Цара упознао сам оне вечери када је власт послала жандармерију да бије народ испред Скупштине. Шта је тада нестало новчаника Црногорцима испред Скупштине! Колико је новчаника Неђо истоварио!
Ситан, вижљаст момак, коме су очице играле као на уљу, тамнопут као Циганин, у елеззе тренерци и са два прста дебелим златним ланцем око врата, донио ми је пред зору новчаник у коме је била новинарска легитимација и рекао: „Много добро караш ове комуњаре у новинама. Извини, брате, што смо ти оладили новчаник.” Неђо Цар стекао је велику славу у јануарским демонстрацијама као човјек који је разоружавао црногорску милицију. Милиционери су држали један другог за опасаче, и Неђо је сконтао да може да им поскида пиштоље, а да му не могу ништа. Ако је који од милиционера и осјетио како му скидају пиштољ, није могао да реагује, јер ако пусти опасач свог друга за који се држи, пући ће живи зид и прегазиће их маса.
Читајте на Правди колумне Небојше Јеврића:НЕБОЈША ЈЕВРИЋ: Фирер из нашег сокакаНЕБОЈША ЈЕВРИЋ: Успешна жена
Неђа Цара срео сам поново ових дана на дубровачком ратишту. Дошао је као добровољац. Остаће нам земља без лупежа. Много је оних који се у животу куну „Слободе ми” дошли на ратиште, туђу слободу да бране. Сједимо на камену испред спаљене куће у Конавлима, а Неђо Цар ми се жали. Када су ишли на чишћење Конавала, био је у диверзантској групи. Каже да му није падало на памет да улази у куће због видеорикордера. „Краду они који у бившој Југи нису имали муда за то. Ја зољом у кућу. Нећу да размишљам је ли минирана или није.” Гађао је кућу за коју је мислио да је минирана, са сто метара, зољом. Када су дошли до куће, „провалио” је да стара кућа конављанског домаћина има дупли зид. Открио је, али ником није рекао. Сутрадан навече вратио се да избунари штек. Да види шта је то Хрват из Конавала између два зида сакрио. „Сине, слободе ми, вјеровао сам да ћу гарантовано да нађем сандук жутог, сандук злата. Или бар два три шаламајсера.” „И шта си нашао?” — питам. Неђо Цар вади у плишано платно умотану икону Светог Луке, српску икону, која је ту, између два зида, била зазидана. Светог Луке што је, између камених зидова, толике године провео. Конављани су некада били православци. Још и данас славе православни Божић и ложе бадњаке. Православни Божић се у Конавлима зове Стари Божић. Када су оставили православље и прешли у католичанство, када су вјеру промијенили, Конављани су зазидали свог свеца. Неђо Цар и ја сједимо на камену у спаљеним Конавлима. „Сине, је л’ би могао ову икону да ми уваљаш за неку кинту? Је л’ вреди чему?” „Могу”, кажем, „како да не могу.” Свети Лука, Цар и ја пијемо опљачкано конављанско вино. Низ лице свеца се котрљају двије тешке пијаначке сузе.
Прочитајте још:Ратна репортажа: БезданицаРАТНА РЕПОРТАЖА: СмијехРатна репортажа: ПанцирРАТНА РЕПОРТАЖА: Живот жвака
Извор: Правда/Небојша Јеврић