Жабац. Не зна се да ли је ту, у јединици, добио надимак или га је донио са собом.
Дошао је умјесто капетана, бркате момчине који је увијек ишао испред своје војске. И на Равном погинуо. Силна је то јединица била. Момци са Дурмитора као да су за гарду бирани. Увијек први у акцијама чишћења, први у пићу, чиме су се поносили, као и својим ратним јунаштвима, посљедњи у извлачењу. Мали преплашени капетан пискутава гласа, први пут на фронту, чим је дошао у јединицу забранио је ракију. Тражио је да се брију свако јутро. Да шатори буду уредно затегнути. Да врате петокраке на капе и поскидају црногорске капе тројици гуслара који су били са њима. Капетан Жабац млатарао је дугим танким ручицама, пријетио војним судом због опљачкане ракије, због нераспремљених кревета. Несрећни капетан Жабац своје прво ватрено крштење је доживио када су му Бањани запуцали изнад главе, „ловећи” невидљивог снајперисту. Забио је главу у херцеговачки крш, а из расјечене усне потекла му је крв. „Срећне ти ране, јуначе!” — векетали су за њим.
Читајте колумне Небојше Јеврића:Небојша Јеврић: Лако је научити животињу
Жабац је само фрктао, пријетио да ће их све пред војни суд и записивао колико је ко ракије лапио, колико ко пршута у јединицу донио. Кувари су те вечери, у напуштеном селу, километар од фронта, у полусрушеној кући, нашли тројицу намртво пијаних добровољаца како спавају. Нашљемала се браћа ракије и поспала. На капама нису имали ознака, ни докумената код себе. Иако су знали да се ради о Србима, да их науче памети, бркајлије из Жапчеве чете их похапсе и потјерају према штабу. Како неко да тркељише куће на њиховој територији. На путу према штабу, док су водили ухапшене добровољце, везане лисицама, налетјели су на Жапца. „Ко су ови?” „Тројица хрватских муповаца, ухватили смо их испред наших положаја, друже капетане. И водимо их у штаб.” „Добри сте ви, добри момци. Добри. Предложићу вас за наградно. Него, вратите се ви у јединицу, а њих тројицу ћемо ја и шофер да одведемо до штаба.” „Разумијемо, друже капетане! Разумијемо, друже, друже, друже!” Раздрнданом прашњавом џадом возио је капетан Жабац тројицу пијаних добровољаца. И већ је видио нове чварке, већ видио себе у мајорској униформи, како рапортира адмиралу Јокићу. Сједио сам у штабу са безбједњаком када је, сав надувен, сав важан, Жабац ушао са заробљеницима. „Знате, прилазио сам им полако са леђа... Онда смо их ја и моји момци заскочили. Били су наоружани до зуба”, причао је у Команди, показујући на тројицу приведених. „То су професионалци. Вјероватно плаћеници. Молим те, новинар, да ме после сликаш са њима.” Обавјештајни официр је загледао „зенге” које је Жабац довео. „Зенге” су се једва суздржавале да не пукну у смијех. „Сипац, ма јеси ли ти то Сипац!” — викнуо сам. Докле мислиш да те ја са робије чупам?”
Сипца, Циганина из Маринкове баре, кога су у Госпићу хапсили због украденог телефона, опет су везали лисицама. „Сипац, брате, Сипац, српски добровољац. Испричај капетану како сам клао усташе по Госпићу, маму им усташку јебем. Кажи им коме је Гишка на раменима издахнуо. Ко је спасио Дивосело. Реци им, слободе ти, нек пусте Сипца српског добровољца.” „Шта си тражио, Сипац?” „Гоблене, брате, гоблене. Ево погледај. Све ћу то на бувљаку да тапнем — жива лова, жива лова. Тога се Црногорци нису сјетили. Жива лова”, понавља Сипац и вади испод блузе гоблене, извађене из рамова, умотане у ролну. У смијеху који је затим настао, нико није ни примијетио како се капетан Жабац изгубио и куда је изашао.
Прочитајте још ратних репортажа:РАТНА РЕПОРТАЖА: Неђо Цар и Свети ЛукаРАТНА РЕПОРТАЖА: ЗлатоРатна репортажа: Болница у Мељинама
Извор: Правда/Небојша Јеврић