Најновије

Погледајте која је Србија на светској листи мира

Глобални индекс мира за 2015. годину показује да свет постаје све више подељен са земљама које уживају стабилност и просперитет и са оним другим које срљају у насиље и конфикте.
Војска (Фото: Вс.рс)

Војска (Фото: Вс.рс)

Конфликти у свету глобалну економију коштали су протекле године невероватних 14.3 трилиона долара будући да су одређене нације знатно повећале војну потрошњу, док је велики број људи остао без посла. Овогодишњи резултати показују да је на глобалном нивоу ниво мира остао стаилан, али и даље у знатно мањој мери него 2008. године. Од прошле године 81 земља постала је мирнија, док се стање у њих 78 погоршало. Многе земље у Европи, која иначе важи за најмирнији регион, достигле су свој историсјски ниво мира па се од 20 најмирнијих земаља на свету њих 15 налази на Старом континенту. Због повећања грађанских немира и терористичких активности, Блиски исток и север Африке тренутно су најтурбулентнија подручја на свету. Глобално, интезитет унутрашњих оружаних сукоба знатно је порастао, а број погинулих увећан је за чак 3,5 пута у последње четири године. Тако је 2010. страдало 49.000 људи, а протекле године њих 180.000. Најмирније земље на свету у Исланд, Данска и Аустрија. Земље које су протекле године највише поправиле резултат углавном због прекида ратова са суседима и умешаности у спољашње сукобе су Гвинеја Бисао, Обала Слоноваче, Египат и Бенин. Сирија је остала на дну лествице од 162. земље као најмање мирољубива земља на свету, а у стопу је следе Ирак и Авганистан. Либија је највише пала на лествици која се сада налази на 149. месту. Украјина је друга која је претрпела најгоре погоршање због свргавања председника Виктора Јануковича након чега је уследило низ сукоба, а на истоку земље води се грађански рат. - 2014. може се описати као контрадикторна година: с једне стране многе земље достигле су свој историјски ниво мира, док је Блиски исток постао превише насилан. Ово је још већи проблем јер ове државе могу проширити тероризам и на друге земље у свету - рекао је Стив Килелеа, председник шведског Института за истраживање економије и мира. Процењује се да је прошле године 20.000 људи убијено у терористичким нападима, што је 10 пута више него 2004. - Мир не представља само одсуство рата. Позитиван мир представља ставове, структуре и институције које подупиру мирна друштва. Истраживања показују да у земљама са вишим нивоима позитивног мира, мање су шансе да покрети отпора постану насилни и веће су шансе да држава учини уступке - додаје Килелеа. Укупан еконпомски утицај насиља прошле године достигао је цифру од 14,3 трилиона америчких долара однодно чак 13,4 посто укупног светског БДП-а. То је еквивалент вредности економије Канаде, Француске, Немачке, Шпаније и Велике Британије. Од 2008. укупан трошак повећао се за невероватних два трилиона долара.

ВИСОК КРИМИНАЛ, НИЗАК БРОЈ УБИСТАВА Где је Србија на глобалној мапи мира?

Што се Србије тиче, она је напредовала за шест места у односу на прошлу годину те се тако 2015. нашла на 46. месту.

Како пцењује ИЕП, Србија је добила оцену 1.768 ГПИ. Милитаризација је оцењена са 1,5 од могућих 5 (што већа оцена, лошији резултат), друштво и сигурност са 2, а за домаће и иностране конфликте добили смо оцену 1,6. Најгоре смо прошли (са оценом 3 од 5) у категоријама нивоа криминала и осноса са комшијским земљама, док смо добро оцењени (оцена један) у категоријама убистава, извозу оружја, нивоу тероризма, смрти од унутрашњих конфликата... Насиље у Србији нашу земљу коштало је протекле године нешто испод три милијарде долара. Овде можете погледати комплетну статистику за нашу земљу. Индекс мира у свету (ГПИ) мери се на основу 23 параметра од којих су најбитнији унутрашњи немири и спољашњи сукоби, друштвена сигурност и милитаризација. У рачунање је укључено и економска ситуација, расподела ресурса, политичка стабилност, слобода медија, ниво дискриминације, односи са комшијским земљама...
Прочитајте још:Завршена мала матура, следи листа жеља, па уписОрић чека захтев Србије
Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА