Приватна обавештајна компанија Стратфор (Strategic Forecasting, Inc), недавно је објавила детаљан извештај под називом "Деценијска прогноза", у којем је у 11 тачака процењено како ће изгледати геополитичка сцена у наредних десет година.
Прогнозе су, најблаже речено, црне. Стратфор сматра да ће свет у наредној деценији бити много опасније место за живот, у којем ће се родити неке нове силе, док ће тренутно најмоћније земље света доживети колапс и ући у период хаоса и безнађа.
Русија ће доживети колапс
"Способност званичне Москве да контролише све делове огромне руске државе ће све више опадати, те ће се створити вакуум у коме ће се створити индивидуалне групације, које ће за циљ имати потпуну аутономију над територијом на којој живе", наводи се у извештају. Санкције, пад цена нафте, нестабилна рубља, вртоглави финансијски издаци за наоружање, као и све већи унутрашњи раздори изнуриће и ослабити позицију владајуће структуре у највећој земљи света. Русија се неће званично "исцепкати" на неколико малих државица, али ће Кремљ свакако изгубити своју моћ, а то ће се огледати у стварању полуаутономних региона који се неће слагати једни са другима, што води у нестабилност читаве државе. "Не очекујемо да ће се Руска Федерација дуго одржати у садашњем државном уређењу", наводи се у закључку ове тачке извештаја.
САД ће морати да употреби нуклеарно оружје
С обзиром да су руска постројења нуклеарног оружја расута по читавом свету, у тренутку дестабилизације и "цепкања" државе, подручје Русије може да постане темпирана бомба. Слом руског нуклеарног система биће светски проблем број 1 у предстојећој деценији, а то ће се драстично одразити и на САД, које ће морати да ангажују војску како би се одбраниле од новонастале опасности, а то не искључује употребу нуклеарног оружја, наводи се у извештају.
Немачка у великом проблему
Најјача европска држава има економију која зависи од извоза, и која има огроман профит захваљујући либерализацији тржишта у ЕУ, што такође значи да Немци имају и највише да изгубе услед надолазећег таласа све већег евроскептицизма и потенцијалне кризе евра. Стратфор предвиђа да ће се немачка криза резултирати стагнацијом економије, сличном оној са којој се суочио Јапан. "Очекујемо да немачка економија доживи велике проблеме у наредних десет година", наводи се у "Деценијској прогнози:"
Пољска ће постати водећа европска сила
Док Немачка буде грцала у економским проблемима, њен источни сусед Пољска преузеће улогу једне од најмоћнијих европских земаља. "Центар економског раста и све веће политичке моћи у Европи биће Пољска", пише у извештају Стратфора. Популација ове државе неће бити у наглом паду, за разлику од осталих водећих земаља ЕУ. Чињеница је да ће Пољска, као највећа и најпросперитетнија европска земља, учврстити своју позицију регионалног лидера, што ће касније водити ка великом економском и политичком престижу.
Настанак "четири Европе"
Иако је пре свега пар година Европска унија одавала утисак незадрживе силе, која је успела да искорени национализам у корист свеопштег економског напретка својих чланица, Стратфор предвиђа да ће се европски сан у наредних десет година распршити попут балона од сапунице. "Деценијска прогноза" оцењује да ће у надолазећој декади настати четири Европе, потпуно отуђене једна од друге. То су Западна и Источна Европа, Скандинавија и Британија. И даље ће бити у комшилуку, али ће бити далеко дистанцираније. "Европска уније ће можда преживети у неком окрњеном облику, али европска економија, као и политичка и војна сарадња биће искључиво на билатералном нивоу, далеко од данашње 'заједнице'", наводи се у извештају.
САД и Турска ће постати блиски савезници, али из потпуно неочекиваног разлога
У извештају Стратфора предвиђа се још већа нестабилност у арапским земљама, од које ће највећу корист имати Турска, јака и релативно стабилна држава са одличним стратешким положајем. У "Деценијском извештају" пише да ће Турска свакако морати да реши конфликте који ће се свакако одиграти на њеним границама, те да ће званична Анкара, захваљујући својој све јачој позицији, добити позив да постане један од главних савезника САД. "Турска и САД ће развити сарадњу на војном и политичком нивоу, а један од главних циљева биће потпуно неутралисање руског утицаја, нарочито због војних база у Јерменији које су под контролом Кремља", пише у извештају.
Кина ће се суочити са два велика проблема
"Економски раст Кине ће полако опадати, што ће узроковати велико незадовољство у врху Комунистичке партије. Упркос томе, партија неће дозволити било какву врсту либерализације, па ће једини начин за останак на власти бити угњетавање. Други, можда још већи проблем, је тај што раст наталитета у Кини није подједнако територијално распоређен. Обалски градови напредују, док унутрашњост Кине има мање приступа међународним тржиштима и с тим у вези мање моћи. Овај проблем ће се само погоршавати са наставком урбанизације Кине. Како извештај запажа, регионални раздори били су покретач политичког хаоса током целе кинеске историје и постоји мала, али "ипак присутна шанса да се политички интереси приобалног дела побуне против политике Пекинга да пребацује богатство у унутрашњост како би обуздао политичке немире".
Јапан ће бити азијска поморска сила у успону
Јапан има вековну поморску традицију и као острвска нација прилично је зависан од извоза. Кина гради врхунски опремљену морнарицу и могла би да постане још агресивнија у контроли поморских путева у источном и јужном Кинеском мору, као и Индијском океану, од којих Јапан зависи. Јапан неће имати другу опцију осим да покаже силу у региону како би одговорио Кини и заштитио своје руте за снабдевање. Уз америчку моћ која опада, мораће то да обави сам. - Сада Јапан зависи од САД које гарантују слободан приступ. Али с обзиром да предвиђамо опрезније америчко улажење у подухвате у иностранству и то што САД нису зависне од извоза, ослањање на Сједињене државе долази у питање. Због тога ће Јапан увећати своју поморску моћ у годинама које долазе - стоји у извештају.
Због острва у јужном Кинеском мору неће почети рат, али постоји зачкољица
Регионалне силе одлучиће да спорови око острва у јужном Кинеском мору нису вредни великог војног сукоба, али ће и поред тога она бити симптом опасне динамике сила. - Борба око малих острва која производе јефтину и нископрофитну енергију неће бити главно питање у региону. Уместо тога, стара игра у троје ће кренути. Русија, сила у опадању, све више ће губити способност да штити своје поморске интересе. И Кинези и Јапанци ће бити заинтересовани да их освајају и и да спречавају друге да их освоје - наводи се у извештају. Опасна динамика великих сила враћа се у источну Азију, чак и ако то не би резултирало оружаним сукобом у источном и јужном Кинеском мору.
Биће 16 малих Кина
Привредни раст Кине ће слабити, а раст њених производних капацитета ће се угасити. То је заправо добра вест за десетак држава. Најпростији производни послови које је Кина грабила за себе преселиће се у 16 других привреда које заједно имају укупну популацију од 1,15 милијарди људи. Дакле, док ће кинески раст стагнирати, идући ка непредвидљивим политичким и економским последицама, за то време ће Мексико, Никарагва, Доминиканска Република, Перу, Етиопија, Уганда, Кенија, Танзанија, Бангладеш, Мјанмар, Шри Ланка, Лаос, Вијетнам, Камбоџа, Филипини и Индонезија моћи да поправе своје привредне судбине у наредних десет година пошто ће стизати нови производни послови.
Моћ САД ће опадати
Како ће свет постајати још поремећеније и непредвидљивије место у наредних десет година, САД ће одговорити тако што ће бити све избирљивије у избору изазова уместо преузимања активног вођства у решавању светских проблема. [caption id="attachment_476184" align="aligncenter" width="640"]
Моћ САД ће опадати (Фото: rationalopinionsblog.com)[/caption] Привредни раст, увећана производња домаће енергије, пад извоза и сигурно сазнање да сте у најбезбеднијем делу света даће САД тај луксуз да могу да се изолују од светских криза. Иако ће ова ограниченија улога Америке у глобалним питањима учинити од света још непридљивије место, то је реалност коју ће друге земље једноставно морати да прихвате. - Сједињене државе ће наставити да буду велика економска, политичка и војна сила у свету, али ће се мање ангажовати него пре. Биће то поремећен свет, са "променом страже" у многим регионима. Константа ће бити континуирана и зрелија моћ САД, моћ која ће бити много мање видљива и која ће бити мање коришћена у наредних десет година - пише у "Стратфоровом" извештају.
Прочитајте још:Ко продаје Новорусију?Европски парламент ће усвојити резолуцију о Сребреници
Извор: Блиц