Европски лидери су у ситне сате на прелазу између понедељка и уторка дошли на корак од спасоносног решења које би требало да изнад површине узбурканог Егеја задржи уздрмане грчке партнере. Са састанка су сви изашли насмејани, сходно унапред утврђеном сценарију "победа за све".
Председник грчке владе предложио је кредиторима серију реформи, али само у оним доменима и до оних домета до којих су му измучени и огорчени бирачи дозволили да иде. Укинуће се претпензија за најимућније слојеве, неће бити општег повећања ПДВ, али ће порасти одређене таксе, порез ће бити већи за примања од 50.000 евра годишње, али мањи за оне који примају до 30.000. Они који зарађују више од пола милиона биће приморани да плаћају порез "нарочите солидарности" од осам одсто, смањиће се издаци за потребе војске, а повећати доприноси за предузећа... Предложене мере би требало да донесу уштеду од 2,69 милијарди ове године и 5,2 милијарде догодине. За Европљане је то било довољно, да би сви, у овој фази, сачували образ. Незванично се наводи да је Атина новим предлозима "испунила 90 одсто очекивања": - Нови грчки предлози представљају корак напред - јасно је ставио до знања председник Европског савета Доналд Туск. Министри финансија Еврогрупе би требало да у среду у Бриселу уобличе у конкретну форму начелну сагласност постигнуту на ванредном самиту. Коначни авал се очекује на новом, редовном окупљању лидера у четвртак и петак. - Морамо да постигнемо споразум ове недеље, не можемо да играмо продужетке - фудбалски се изразио председник Европске комисије Жан-Клод Јункер. Ако добију обећану траншу од 7,2 милијарде евра, у шта сада готово да нема сумње, Грци ће на крају месеца моћи да исплате дужничку рату од 1,6 милијарди и обрадују службенике и пензионере месечним принадлежностима. У сваком случају, остаје им да и даље максимално штеде, да би исплатили камату и главницу. Целовитост еврозоне је, за ову прилику, по свему судећи, поново спасена.
Репрограм
У европским кулоарима сада се стидљиво помиње, на дугом штапу, и могућност делимичног репрограмирања дужине отплате и каматних стопа енормног дуга од 322 милијарде евра с тегом од 177 одсто БДП-а. Али, о том - потом.
Прочитајте још:Исламска Држава: Више нападајте током рамазанаКриза у Донбасу далеко од краја
Извор: Вечерње новости