БЕОГРАД - Европска комисија је обуставила 20 милиона евра намењених Србији, незадовољна тиме како Влада управља новцем из ЕУ, пише Блиц.
Лист наводи да је ову информацију добио из више извора у Београду и Бриселу, који истичу да је ЕК овим поступком “дала жути картон Влади Србије”. Тај “картон” би могао да постане црвени, односно Србији би могла да буду обустављена сва бесповратна средства из ИПА фондова ЕУ, а то је годишње око 200 милиона евра, ако Влада у Београду под хитно не побољша свој унутрашњи начин рада. Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић тврди да нема разлога за панику. - Овде је реч о око 20 милиона евра из програма ИПА за 2013. годину које је Министарство финансија Србије тражило од Европске комисије. Међутим, ЕК је суспендовала тај захтев док не буду побољшани капацитети наших институција. Дакле, није реч о отказивању, већ о привременој мери која може бити укинута чим се створе услови, односно чим се ојача наше ревизорско тело. Ми већ радимо на томе - рекла је Јоксимовићева. Међутим, они који су присуствовали састанку на којем су званичници ЕК пренели представницима Владе Србије информацију о суспензији овог новца, како пише Блиц, упозоравају да су ствари много драматичније. - Ово је жути картон Брисела за Београд. Влада Србије од априла 2014. има овлашћење да сама управља новцем од ИПА, а мало тога је урађено. Србија је, по мишљењу ЕК, показала да не зна да користи намењена средства. За више од годину дана, на пример, реализована су само три мања уговора. Ниједна тендерска процедура није завршена, није потписан ниједан уговор за извођење радова на инфраструктури, за пружање услуга у унапређењу јавних набавки и слично. Брисел је тиме врло незадовољан - наводи Блиц речи једног од саговорника.
Прочитајте још:(ИНТЕРВЈУ) Војислав Шешељ oткрива Вучићеве слабе тачке помоћу којих планира да га рушиМишчевић поручује грађанима: Србија „мора“ да се окрене против Русије!
Највећи проблем Србије за коришћење новца из ИПА фонда ЕУ је политичке природе. Наиме, стручњака за фондове ЕУ у државној управи је јако мало, а на снази је забрана запошљавања. Да је то велики проблем, ових дана је указала и министарка државне управе Кори Удовички. Такође, незадовољни лошим условима рада и мањком политичке воље за унапређење система, неки од најбољих експерата су из Владе отишли да раде у приватни сектор. Велики је и проблем координације између разних министарстава и служби унутар Владе, објашњавају наши саговорници.
Алармантно Ако наша Влада не унапреди систем, постоји опасност да ЕУ потпуно замрзне бесповратни новац намењен Србији као кандидату за чланство или чак да га преусмери некој другој држави која та средства ефикасније користи. Извор: Блиц