Америчка амбасадорка при Уједињеним нацијама и блиска сарадница америчког председника Барака Обаме, Саманта Пауер, изјавила је у интервјуу за Дневни аваз од суботе да нема дилеме да се у Сребреници током рата догодио геноцид те је оценила да су челници Србије и Републике Српске сами себе дискредитовали његовим негирањем.
Саманта Пауер (Фото: ЈуТјуб)
Пауер, која је била ратни известилац у БиХ, на питање за коментар о чињеници да су председник и премијер Србије Томислав Николић и Александар Вучић, те председник РС Милорад Додик јуче заједнички поновили став да негирају геноцид и да се противе његовом међународном признању и резолуцији која планира да се донесе у УН, одговорила је да су "они само себе дискредитовали, а нису дискредитовали геноцид". "Они су само омаловажили себе", изјавила је америчка амбасадорка при УН. При томе је додала да таквим тврдњама више нико не верује у свету те да очекује како ће се та истина прихватити у Србији и РС. "Нема никакве сумње да ће та историјска чињеница, да се у БиХ догодио геноцид, с временом бити прихваћена од разумног јавног мнења у Србији и у Републици Српској", поручила је. Осуда сребреничког геноцида је по речима амбасадорке Пауел потребна као подсетник Савету безбедности УН и међународној заједници да нису преузели одговорност пре 20 година и опомена за друге делове света. "Не само да сматрамо да је резолуција о сећању на геноцид важна него верујемо да она има целовиту поруку која је од изузетног значаја за све чланице Савета безбедности и ширу међународну заједницу", рекла је америчка амбасадорка при УН. Упитана треба ли Сребреница добити посебан статус у БиХ и бити под јурисдикцијом државе, а не Републике Српске која је осуђена за геноцид, амбасадорка Пауел је истакла да САД "поштују Дејтонску структуру земље", што практично значи да не подстиче ту иницијативу, али је затражила да се свим прогнаним Сребреничанима омогуће повратак и сигуран живот. Дневни аваз у суботу објављује како ће на годишњици сребреничког масакра 11. јула делегацију САД предводити бивши амерички председник Бил Клинтон, а својe присуство је према речима председнице удружења "Мајке енклава Сребреница и Жепа" Мунире Субашић потврдила хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић, те словеначки и црногорски колега Борут Пахор и Филип Вујановић, турски премијер Ахмет Давутоглу и висока представница за спољну и безбедносну политику Федерика Могерини.
Прочитајте још:Пријатељске земље Србије оспоравају британску резолуцију у УНКирби наставља са притиском: Верујем да је одлазак Вучића у Поточаре могућ – сам је то рекао!
Извор: Јутарњи лист
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.