У припреми прве ревизије споразума са ММФ Влада се обавезала на увођење акцизе на сва безалкохолна пића, сем воде, али и на даља поскупљења струје у 2016. и 2017. години.
Када је у питању нови намет на безалкохолна пића, у меморандуму који је, уз писмо о намерама, премијер Александар Вучић 11. јуна упутио генералној директорки ММФ Кристин Лагард не помиње се период када би потрошачи у Србији могли да осете, по свом џепу, овај нови намет. С друге стране, у истом документу даје се план на који начин Влада, у годинама пред нама, планира да учини одржив систем Електропривреде. "У 2016. и 2017. години повећаћемо додатно цену струје, како би се приближили тржиштним ценама", каже се у меморандуму упућеном Лагардовој. И у извештају мисије ММФ, а који је био део пакета докумената на бази ког је Борд директора Фонда одлучио да Србији да зелено светло за прву ревизију аранжамана, помиње се начин на који ће се спречити да, како се каже, Електропривреда постане проблем буџета. "Србија има цену електричне енергије која је у просеку 40 одсто нижа од просечне тржишне цене, односно цене киловата су најниже у Југоисточној Европи. Влада јесте одлучила да повећа цене струје за 4,5 и уведе акцизу на струју од 12 одсто, што је недавно усвојио и Парламент. Међутим, одлагање поскупљења струје које је било планирано за април ове године умањио је приход од електричне енергије за чак 0,5 одсто БДП-а. У 2016. и 2017. години ће се ићи на даље повећање цене струје у Србији, како би се она приближила тржишној цени. У исто време ће се, у сарадњи са Светском банком, обезбедити да социјално угрожени добијају струју по нижим ценама", каже се у извештају мисије ММФ.
Прочитајте још:Срамно: Грађанима поскупљује струја, а ЕПС подиже плате запосленима!210 стручњака из целог света Вучићу доставили апел: Не продајте Телеком!!!
Извор: Блиц