БЕОГРАД - По наредби домаћих судова, тренутно се трага за више од 1.000 Срба, док је отприлике исто толико наших држављана на потерницама других држава, пише Блиц.
- Срби, за којима је код нас расписана међународна потерница, уточиште од закона су потражили бегом у иностранство. С друге стране, половина наших држављана, за којима су потернице расписале друге државе, вратила се у Србију. Њих овде штити закон по коме Србија не изручује своје држављане, и они овде слободно живе, користе своје исправе иако су под потерницом Интерпола. Међутим, чим би изашли из Србије, били би ухапшени и изручени земљи која их тражи. Доста „одбеглих“ Срба крије се и по „трећим“ земљама, углавном у онима где имају најразвијенији криминални бизнис, и тамо користе лажна имена, фалсификована документа... - каже за „Блиц“ извор из МУП Србије. Највише Срба је под потерницом наше државе, затим земаља из региона, највише из Хрватске, која држи активним потернице за „ратне злочине против цивилног становништва“, затим Словеније, која доста наших држављана тражи због крађа и превара. Крађе, преваре, убиства, покушаји убиства, шверц дроге, па чак и сексуално злостављање деце су најчешћа кривична дела која стоје у опису „Interpol Most Wanted“ расписаним за српским држављанима. Већина од њих пунила је ступце домаћих, али и светских медија. Почуча, бивши портпарол ПТЈ, и Курак, некадашњи припадник ДБ, само су последњи на листи познатих Срба. За Почучом је потерница расписана због неодазивања на позиве суда на коме се против њега водио поступак за угрожавање сигурности „Жена у црном“. Још пре расписивања потернице, Почуча је побегао на ратиште у Украјину, где је недавно под мистериозним околностима ухапшен, а по евентуалном повратку у Србији, чекало би га хапшења и за ново кривично дело: ратовање у иностранству. И Мирослав Курак је из Србије побегао пре расписивања потернице због учешћа у убиству Славка Ћурувије. Он се годинама крије у Танзанији, где се бави професионалним ловом на крокодиле, биволе, нилске коње...
Прочитајте још:ЗМИЈА КОМЕНТАРИШЕ: Клинтону је жао због напада на Вучића, али…ЕКСПЕРТИ ПОРУЧУЈУ: Војна неутралност Србије није реална!
Срби су бројни на листама свих европских земаља у које морским путем стижу огромне количине кокаина: Шпанија, Холандија, Италија, Грчка... Интересантно је да последњих година власти Бразила на своје потернице све чешће стављају наше држављане. Међу њима су одбегли припадници клана Горана Нешића Циге, главног бразилског сарадника Дарка Шарића. На потерницама Интерпола је и 13 Шарићевих одбеглих сарадника, од којих је најпознатији Родољуб Радуловић звани Миша Банана. Пљачкашка група „Пинк пантер“ годинама је на врху Интерполових потерница, а одмах за њима су криминалне групе које се баве шверцом кокаина.
Тражи их више држава Неколико Срба налази се на потерницама више држава. Тако је Љубиша Линдо, припадник криминалне групе Милана Зарубице, ухапшен 2013. у Србији због избегавања затворске казне. Истовремено, за њим је потерницу Интерпола расписала и Италија, такође због дроге. Извор: Блиц