СКОПЉЕ/БРИСЕЛ - Уколико се хитно не реши криза у Македонији, постоји ризик проширења сукоба, упозорава Међународна кризна група (МКГ) у свом најновијем извештају, датираном 9. јула ове године.
Македонска полиција (Фото: tocka.com.mk)
МКГ оцењује да се Македонија тренутно опоравља од два шока. Један је скандал с објављивањем прислушкиваних разговора који откривају да је државни апарат заробљен и корумпиран од стране владајуће партије, а други је оружани сукоб полиције с наоружаном групом Албанаца, махом са Косова, у Куманову. Ако се не реши ова двострука криза (легитимитета владе и регионалне безбедности) постоји ризик од могућег проширења насилних сукоба, у најгорем случају с елементима замало избегнутог конфликта попут оног од 2001. године, наводи се у анализи МКГ. Уз констатацију да дискредитоване државне институције не могу решити кризу, МКГ наглашава да ЕУ треба да притиска све заинтересоване стране у Македонији ради постизања свеобухватног договора, укључујући успостављање привремене владе са свим главним политичким партијама која ће спровести тражене реформе које ће довести до фер и демократских избора. Већина оних који треба да се боре против незаконитости сами су умешани у њих. Таква сазнања произлазе из објављених прислушкиваних разговора, који откривају да су особе из владе планирале да ометају изборе, да манипулишу са судовима, контролишу медије и да кажњавају непријатеље – додаје се у извештају. Зато МКГ предлаже низ мера за излазак из кризе, а кључна је формирање транзиционе владе која би до априла 2016. створила услове за фер и демократске изборе. МКГ предлаже и формирање две независне комисије уз помоћ европских и америчких експерата. Једна би пратила рад транзиционе владе, а друга би истраживала садржај прислушкиваних разговора и водила истрагу криминала и корупције. Последња препорука се односи на остваривање етничке и буџетске равноправности Албанаца сагласно Оквирном договору потписаном у Охриду након окончања војне кризе 2001. године. У анализи МКГ се истиче да је само део етничких Албанаца спреман да узме оружје у руке, али политички циљеви, за које се чини да су били део мотива барем неких од бораца у Куманову, деле Албанце, који су разочарани спровођењем Охридског договора. Једна од препорука Међународне кризне групе јесте и заједничка македонско-косовска истрагу везана за крваве догађаје у кумановском Дивљем насељу, где је 9. и 10. маја било убијено осам македонских полицајаца и 10 албанских терориста. У њу треба да се укључе европски и амерички експерти како би се избегли слични инциденти и побољшало безбедносно стање. Истрага треба да утврди зашто ништа није учињено ни на Косову, нити у Македонији, иако су постојале информације о већој групи која планира терористичке нападе и који су били њихови прави циљеви у Куманову.
Прочитајте још:НАЈАВА НОВИХ НАПАДА? Експлодирала бомба у центру Куманова!ТУЧА У ЏАМИЈИ: Имами се скинули голи до паса, шамарали, па потукли! (ВИДЕО)
Извор: Курир
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.