ЊУЈОРК - Савет безбедности Уједињених нација је способан да донесе достојанствену одлуку о резолуцији о трагедији авиона на лету МХ17, али та резолуција не треба да буде усвојена у журби, изјавио је руски амбасадор при УН Виталиј Чуркин после састанка иза затворених врата на којем се разматрала руска верзија резолуције о МХ17, осмишљена као алтернатива малезијској верзији.
Виталиј Чуркин (Фото: miralert.ru)
"На овом састанку нису постигнути никакви конкретни резултати нити договори, али је, по мом мишљењу, важно да смо састанак завршили са одлучношћу да пронађемо заједничке тачке и откријемо како можемо да искомбинујемо приступ који нуди малезијска страна и онај који нудимо ми, тако да СБ УН може да предузме следећи корак", рекао је Чуркин после састанка, а пренела агенција АФП. Руски дипломата је позвао на уздржаност од хитног усвајања резолуције о паду авиона "Малезија ерлајнса" 17. јула 2014, када је погинуло 298 путника и чланова посаде, наводећи да јкош траје истрага коју спроводе холандске власти, чији грађани чине већину погинулих. "Не видим никаквог разлога за журбу. Раније се могло чути 'хајде да усвојимо неки документ на прву годишњицу трагедије', али разлог за то није јасан", рекао је Чуркин. "То је трагичан датум који треба да се обележи минутом ћутње или неким другим видом помена, али свакако не усвајањем неког полуосмишљеног документа", навео је он и додао: "Мислим да смо се ослободили журбе и да ћемо успети да дођемо до достојанственог решења." Амбасадор Новог Зеланда у УН Џералд ван Бохемен је изјавио да је састанак био веома позитиван и да су учесници снажно подржали идеју оснивања међународног суда, за шта се залаже Малезија. Он је ипак признао да Русија на то питање гледа из другог угла. Авион "Малезија ерлајнса" на лету од Амстердама за Куала Лумпур је пао изнад Доњецке области у Украјини. Према званичној верзији, авион је оборен ракетом земља-ваздух или ваздух-ваздух. Украјинске власти и проруске снаге у Украјини оптужују једни друге за обарање тог авиона. Малезија је претходно Савету безбедности предала нацрт резолуције у своје и име Украјине, Холандије, Аустралије и Белгије о оснивању специјалног међународног суда који би био задужен да суди одговорнима за обарање авиона прошле године изнад Украјине. Тих пет земаља, које би требало да оснују поменути суд, поновило је данас у заједничком саопштењу за штампу да је сада, годину дана пошто је СБ апеловао да се приведу правди одговорни за пад авиона, време за успостављање суда.
Прочитајте још:ОВАКО ЈЕ НАСТАЛА ПЕСМА ЂЕНЕРАЛЕ: Филмска прича о хероју са Косова, икони српских навијача (ВИДЕО)КОЛАПС ЧЕКА 24 ДРЖАВЕ: У банкрот иду Црна Гора, Македонија и Хрватска!
Извор: Танјуг
Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.Донације можете уплатити путем следећих линкова:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.