"Тренутна Вучићева политика је политика храбрости и, уколико дође, у оваквом времену, ја то поздрављам", рекао је Дураковић новинарима у Сребреници.
Он је додао да би после тога могли "кренути у неке искреније процесе помирења и боље будућности". Дураковић: Поштујем концепт Вучићеве политике Дураковић је истовремено нагласио да, без обзира на сукобе у медијима, сматра да би долазак Вучића у Сребреницу био велики корак. "Апсолутно поштујем начин и концепт Вучићеве политике у времену кад је Србија прилично под притиском међународне јавности и јавности у земљи у односу на Сребреницу", рекао је Дураковић. Дураковић је, одговарајући на питања, рекао да не може да улази у то да ли би евентуални Вучићев долазак био под притиском, али сматра да ће оно што "све очи света на тај дан видети" бити оно што премијер Србије тиме поручује по питању онога што се у Сребреници догодило.
Вучићев долазак у Сребреницу био би доказ да је дошао да ода почаст жртвама
"Негирао он, прихватао или не прихватао, његово физичко присуство у Меморијалном центру на чијој табли пише ''Спомен обележје за жртве геноцида из 1995'' је довољан доказ да је он дошао ту да ода почаст жртвама", рекао је Дураковић новинарима.
Свако ко дође 11. јула биће добродошао
Дураковић је навео да је, као начелник општине Сребреница и председник Организационог одбора, већ рекао да је свако ко жели да дође 11. јула да ода почаст жртвама добродошао и биће пођеднако третиран као и сви други. Он каже да нема дилему око доласка Вучића, иако би то наишло на осуде Бошњака због његових ранијих изјава, и да у Вучићу види премијера Србије, земље која је симболички врло важна за регионално помирење. "Ја немам дилеме. Одмах то дође на осуду од стране Бошњака - како пушташ да дође овакав или онакав човек, који је изјавио ''100 муслимана за једну српску''... и сад се враћамо у прошлост", рекао је Дураковић. Он је навео да би волео да сутра његов унук, "који ће се можда звати Мехо" и неки Јово седе у Сребреници и причају о 100 година мира, а не да причају о 100 година рата. "Ја бих волео да таква времена креирамо, али јесмо ли спремни за то. Они који не желе Александра Вучића у Поточарима, су за опцију да се не миримо и да у будућности поново направимо неки сукоб. Они би то очито правили из других земаља, где су избегли или су у дијаспори или су на сигурнијем месту, а нису на месту, рецимо, Даута Тихића који спава у Скеланима, на 60 метара од Србије и чије ће опет дете или унуче морати да чека да га неко убије или закоље", рекао је Дураковић. Он је истакао и да бити Бошњак у Сребреници није исто као бити Бошањак у Сарајеву. "Овде је живот уметност. Морате да будете обазриви, да се са својим комшијама слажете, да не правите причу где стварате наспрам себе неку мржњу", навео је он. Он сматра да је то историјски значајно за народ, "не за Александра Вучића, Ћамила Дураковића или Бакира Изетбеговића".
Сребреница као пут помирења
"То је историјски значајно на путу помирења народа и мислим да је крајње време да Срби и Бошњаци промене концепт историје. Боље је да причамо о 100 година мира унапред, него да причамо о рату за који ћемо увек имати подељена мишљења", рекао је Дураковић.
Прочитајте још:Вучић: Нема смисла да нас зову после пет нацртаПОГАЗИЛЕ ДОГОВОР: Инцидент на састанку српских и косовских посланицаДачић: Неприхватљива и четврта верзија британске резолуције
Извор: Srbijadanas.com