„Мане светског монетарног система коче економски развој већине држава и због њих су државе у политичком смислу неједнаке. У тренутним околностима, држава која је емитент светске валуте, попут долара без икаквог разлога има преференције, грешка у процени куповне моћи валута на берзи достиже чак 300%“, каже Бистров.
По његовим речима, многе државе су забринуте доминацијом долара на међународном монетарном тржишту. „Све државе Шангајске организације за сарадњу и БРИКС-а размишљају о евентуалном одустајању од долара. Тешко је одустати од система, који се чинио незамењивим. Али са друге стране, то би омогућило конкуренцију валута, корисну за економију“, сматра научник. Бистров каже да када је реч о реалису, не разматра се могућност готовинског плаћања.„На почетку реалис би могао да буде виртуелна валута. Тако да би државе које су увеле реалис могле да сачувају национални монетарни систем и истовремено да уживају предности наднационалне валуте.“
Прочитајте још:ПОТВРЂЕНО ДУШМАНИ: ЕУ забија нож у леђа Србији – раскринкан план о „Источном прстену“!РОН ПОЛ: Америка неће моћи да избегне грчки сценарио – све се распада!Извор: rs.sputniknews.com