Више од 30 представника влада земаља западног Балкана, ЕУ, Немачке и Аустрије разговараће 27. августа у Бечу о будућности балканског региона.
Спор око границе званично, дан уочи конференције, желе да окончају Црна Гора и БиХ, које ће у присуству председника Аустрије Хајнца Фишера потписати споразум о граници, наводи ова агенција. У жижи пажње конференције биће Србија, која је протеклих месеци постала главна транзитна земља за азиланте који преко Грчке покушавају да уђу у ЕУ, али и због тога што њени држављани у Немачкој представљају четврту највећу групу подносилаца молби за добијање азила, чему немачка власт жели да стане на пут. Аустријски шеф дипломатије Себастијан Курц најавио је да ће актуелна тема таласа избеглица, посебно када је реч о балканској рути, имати сигурно важну улогу на скупу, а друга тема биће постепено решење међудржавних конфликата, као и још једном подвлачење европске перспективе региона. Дан уочи самита, наводи АПА, биће одржан форум о цивилном друштву на западном Балкану, којем ће присуствовати Курц, европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан и српски премијер Александар Вучић као и његов албански колега Еди Рама и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић. Политичари са Балкана и ЕУ завршиће дан спортски, када ће пријатељску утакмицу на стадиону бечке "Аустрије" одиграти екипе "Будућност-ЕУ", чији ће дрес носити, између осталих, Вучић, Рама, шеф дипломатије /самопроглашеног/ Косова Хашим Тачи, Македоније Никола Попоски, против "ЕУ" чије боје ће носити Курц, Хан, министар привреде Словеније Здравко Почивалшек. Скуп се одржава у оквиру Берлинског процеса који је прошле године иницирала њемачки канцелар Ангела Меркел у циљу подстицања европске интеграције западног Балкана, преносе београдски медији. Свој долазак најавили су премијери, министри спољних послова и привреде земаља западног Балкана, шефа европске дипломатије Федерика Могерини, потпредседник Европске комисије и комесар за енергетику Марош Сефчович, као и европски комесар за проширење и суседску политику Јоханес Хан.
Прочитајте још:Дачић: Нема потребе да градимо ни зид ни прихватне центреБЕОГРАД ОДГОВОРИО БРИСЕЛУ: Сарадња са Русијом није „погрешан сигнал“, него наша војна неутралност!
Извор: Курир