Најновије

Србија је изложена озбиљним претњама: Ове су најопасније!

Две највеће претње за Србију су исламски радикализам и велики талас миграната, али поред њих вребају и друге потенцијалне опасности.
Илустрација (Фото: ЈуТјуб)

Илустрација (Фото: ЈуТјуб)

Председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун (СНС) каже да сепаратистички процес на Косову спада у „унутрашње ризике”, док је главни безбедносни проблем исламски екстремизам. - Исламисти се шире, њихову идеологију прихвата све више људи, има их много на Косову, али и у Рашкој области, и то врло забрињава - каже Дрецун. 1. Криза са мигрантима У ситуацији када Мађарска буде завршила своју ограду на граници, а док се Македонија чак и употребом силе бори против неконтролисаног прилива миграната, Србији ће бити све теже да опстаје као хумана оаза мира. Он наводи да мигранти јесу „под контролом“, али да се претходних дана могло чути да међу њима има присталица џихадиста. 2. Исламски екстремизам Са косова је за ИС отишло да се бори око 300 људи, из Босне око 250, из Санџака тридесетак, а ова организација тек сада појачава пропаганду на Балкану. Припадници и симпатизери ИСИС, као и секта вехабија блиска Ал Каиди, озбиљна су безбедносна претња за Србију и цео регион. - Ситуацију додатно отежавају најаве да ће у скорој будућности више милиона људи из Сирије кренути пут западне Европе, и врло је могуће да ће тада доћи до дестабилизујућих процеса - каже Дрецун. 3. Албански национализам Недавни терористички напад у Куманову, као и планирани удари на северу Косова и у области Прешева, подсетили су да опасност од заговорника великоалбанског пројекта још није прошла. И најмањи инцидент могао би да распали пожар у целом региону, а наоружани албански екстремисти имају и политичку подршку у неким круговима на КиМ и у Македонији. 4. Ситуација на Косову  Безбедносне претње за косовске Србе још нису прошлост. Због одлуке о оснивању Специјалног суда за злочине ОВК, где би могли да се нађу неки од водећих албанских политичара, на Косову су већ нарасле тензије, а „Самоопре­дељење“ прети досад најрадикалнијим акцијама. 5. Криза у Грчкој У случају нове ерупције социјалне и економске кризе у Грчкој, цео регион био би захваћен домино ефектом нестабилности. На пример, уколико би грађани Србије нагло почели да повлаче новац из грчких банака, које не би могле да их исплате, само корак би нас делио од насиља на улицама. Војни аналитичар Александар Радић упозорава да талас избеглица може да утиче на безбедност, као и да међу њима има доста војно способних људи, тако да постоји разлог за бригу због губитка контроле на терену.
Прочитајте још:Вучић: Лично навијам за изборе, али они слабе економију и то је разлог противЕУ импресионирана прихватом избеглица у Србији
Извор: Блиц  

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА