Најновије

Шта би могао све да уради руски МиГ-31 на небу Сирије?

Недавно, су светске новинске агенције, позивајући се на турски портал "BGN news", објавиле да је Сирија добила од Руске Федерације шест суперсоничних  бораца-дугог домета пресретача МиГ-31. Наводно је реч о испуњењу уговора потписаног још 2007. године.
Миг 31(Фото: tvzvezda.ru)

Миг 31(Фото: tvzvezda.ru)

Према турским изворима, авиони руске производње су већ направили лет на једној од ваздушних база оружаних снага Сирије. Није било званичне потврде јер овакве информације нису доступне, али може се претпоставити да би Сирија у складу са уговорним споразумима стигли МиГ-31Е, унапређена верзија МиГ-31. Овај борбени авиони способни да воде групни ваздушни бој на даљинама које су недоступне било ком другом светски познатом борцу, контролише борбе у ваздуху, ради у хетерогеној групи. Технички подаци авиона су такође недоступни за све остале авионе: може направити дуге летове, док је у ваздуху више од три сата без пуњења резервоара, а стиже до брзине од три хиљаде километара на сат. МИГ-31Е је дизајниран да пресретне и уништи ваздуху циљеве при различитим брзинама, могу да лете по сваком времену, и у сваком тренутку може да избегне активне и пасивне радаре. То је практично једини авион способан да ефикасно уништи крстареће ракете, укључујући и лети на малој висини. Према својој мисији МиГ-31, као што је речено, најфункционалнији је у пресретању и уништењу циљева у ваздуху. Што се тиче копнених мета није толико ефикасан, иако може бити опремљен ракетама "ваздух-земља", као и бомбама тежине до 500 килограма које су ласерски вођене. Ипак, авион се најбоље приказује на надморској висини која је изузетно ниска. Група од четири МиГ-31 је у стању да контролише ваздушни простор од 800-900 километара на предњој страни!

Исламска држава најбоље наоружана

Од оружаних група које се противе Дамаску, најбоље опремљена у смислу оружја сматра се "Исламска држава". Ова међународна терористичка организација ради углавном само на територији Сирије и Ирака. Поред Сирије и Ирака под њеном контролом имају и групе ангажоване у борбама у Авганистану, Пакистану, Либији, Египту, Јемену, Нигерији, Филипинима... Број милитаната ИСИЛ-а, процењују обавештајне агенције (укључујући и Федералне службе безбедности Русије), може да достигне 50 хиљада људи, неки стручњаци процењују број чланова ове групе од 200 хиљада људи. Милитанти ИСИЛ-а користи тешко наоружање одузето у складиштима ирачке војске, укључујући и МиГ-21, као и различите противваздушне одбране.

Нема потврде из Русије

Потребно је нагласити још једном да нема званичне информације о испоруци руских борбених авиона сиријској војсци. На пример, "Рособоронекспорт", једини руски посредник у извозу и увозу читавог спектра крајњих производа, технологија и услуга војне и робе двоструке намене, није дао никакаве информације о овој теми. Нема доказа о таквој интеракцији и Ваздушна корпорација "МиГ", произвођач авиона 31.-ог модела такође није дала никакве информације. Заменик шефа руског Савета безбедности Јевгениј Лукианов је рекао да Русија спроводи споразум потписан са Сиријом о снабдевању оружјем, али само у оквиру конвенционалног оружја, која не подлеже санкцијама УН, посебно лаког наоружања. "Москва је уздржана од спровођења споразума који се односе на против-ракетне системе С-300 и Ил-130", рекао је Јевгениј Лукианов. Према речима заменика генералног директора "Рособоронекспорт", Игора Севастианова, његова компанија сада треба да прошири односе са партнерима са Блиског Истока и Северне Африке. Он је навео то током недавне изложбе Међународна одбране ИДЕКС-2015 у Абу Дабију. "У последњих неколико година смо успели да значајно ојачамо своју позицију у региону. Посебно, обновљена блиске односе са нашим традиционалним партнерима, Ираком и Египтом", рекао је представник "Рособоронекспорт".
Прочитајте још:Колона кинеских тенкова примећена на југу РусијеАмерички политиколог: Вашингтон већ говори о две Украјине
Извор: tvzvezda.ru/за Правду превео Илија Вуксановић

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА