Председница Савета Федерације руског парламента Валентина Матвијенко оценила је да је забрана америчких власти да присуствује скупу Интерпарламентарне уније у УН незаконита и истакла да је дошао крај и доминацији САД као суперсиле.
У обраћању преко видео линка посланицима окупљеним у Њујорку, Матвијенко је такође оценила да су садашња избегличка и мигрантска криза у Европи и појава екстремистичке организације Исламска држава на Блиском истоку последица "неодговорне политике једног броја западних земаља и њихових савезника", наводи Бата. Валентина Матвијенко се налази међу седам руских владиних званичника које су обухваћене санкцијама САД, укључујући забрану путовања, уведеним после припајања Крима Русији. Санкцијама се не забрањује присуство састанцима УН, међутим садашњу светску конференцију у Њујорку организује Интерпарламентарна унија (ИПУ). Председница Горњег дома Руске скупштине је колегама из парламенту из више од 120 држава рекла да дубоко жали због немогућности да присуствује овом скупу. САД су јој понудиле визу да дође у седиште УН уз Њујорку, али су јој забраниле да присуствује конференцији. Додала је да су поступци САД не само незаконити већ представљају и "апсолутно кршење норми међународног права и принципа демократије и слободе говора". "Санкције због политичких ставова против парламентараца које су изабрали грађани њихове земље, и то у 21. веку, није ништа друго него политички прогон", изјавила је Матвијенкова. Према њеним речима, тродневна конференција организује се у тренутку када је постоји промена у "мултиполарном светском поретку", који прате "драстична криза и крвави сукоби, контрареволуције и државни удари, као и стравичне хуманитарне катастрофе". "Стари модел униполарног светског поретка који се темељи на доминацији једне силе или групе земаља је у прошлости", додала је Валентина Матвијенко. Председник Интерпарламентарне уније Сабер Човдури рекао је да је разочаран због забране Матвијенковој да присуствује конференцији, истичући да та организација снажно верује у дијалог, јер је он, "без обзира на разлике, фундаменталан за демократију и међународну сарадњу". Конференција ИПУ, која се одржава сваке пете године, усмерена је на имплементацију нових развојних циљева УН, који би требало да буду прихваћени на самиту светских лидера касније у септембру о боби против сиромаштва и спречавању климатских промена.
Прочитајте још:Рат је ближи него икада раније, повратак Крима Русији бар га је одложиоПрипајање Донбаса Русији биће могуће тек после – пораза украјинске армије
Извор: РТС