Парадоксално, са нападима странаца трају и они из Сарајева. Тако је председавајући Председништва БиХ Шефик Џаферовић поново повукао паралелу између Украјине и БиХ, а за дестабилизацију окривио Русију, на шта му је српски члан Милорад Додик одговорио - муслимани и западне амбасаде су ти који дестабилизују БиХ.
Осим Шмита који на своју руку шаље извештај и етикетира Србе, али и Хрвате, оркестрираном нападу придружили су се и бошњачки политичари. Последњи у низу је председавајући Председништва Шефик Џаферовић који уочи седнице, али и Дана победе над фашизмом шокира јавност запаљивим порукама.
Упире прст у Русију оптужујући је за дестабилизацију БиХ, а холандским медијима призоре из Украјине пореди са онима који су се могли видети, како каже, у БиХ пре три деценије.
Српски члан Председништва Милорад Додик јасан - БиХ дестабилизују муслимани помогнути с неколико западних амбасада.
- Све друго је плод фантазије Шефика Џаферовића који се, ничим изазван, нашао у темама из високе политике, не знајући ништа друго него да се улагује западном дијелу међународне заједнице. Пре тога би, на пример, могао да одговори колико муџахедина је лично контролисао у грађанском рату у БиХ и колико злочина су направили, а онда да остави свету да просуди како је могуће да је неко с таквом биографијом уопште на слободи. То што је у Председништву БиХ доказ је ненормалности у којој егзистира БиХ - рекао је Додик.
Џаферовића из БОРС подсећају да рат у БиХ није изазвао српски народ који је прихватио понуђена решења 1992. године, додајући да се бошњачки представници нису латили пера, већ оружја.
- У деликатним међунаордним околностима које тренутно владају у свету заиста је тешко коментарисати, говорити и стати на једну или на другу страну. Мислим да господин Џаферовић често прави одређене излете који нису на добробит ниједног народа у БиХ и Републици Српској. Правити аналогију између Украјине и БиХ заиста је нетактично и не приличи једном државнику који се налази у тројном саставу Председнитшва БиХ - изјавио је Александар Савић, председник Председништва Борачке организације Републике Српске.
Да је бошњачки члан Председништва тај који представља претњу по БиХ сматра и посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Ненад Стевандић. За Срну каже да је реч о антидејтонским изјавама које нису у интересу мира и суживота грађана.
- Оно што је створило Републику Српску нимало не личи на оно што је данас у Украјини, јер је од 2014. до 2022. године било уништавање људи и имовине, убијање деце и цивила, на које нико није реаговао. Неупоредиви су сукоби у Украјини са Републиком Српском и БиХ, јер су Украјина и Русија земље које се граниче и имају стогодишње нерешене ствари, а БиХ без Републике Српске не постоји. Дејтон је ово описао као трагичан сукоб - истакао је Стевандић.
И не само да бошњачка елита не чује или не жели да чује поруке српских званичника да карактер сукоба није исти, да је у БиХ био грађански рат, а да је Украјина колетарална штета у сукобу великих, то очигледно не допире ни до Кристијана Шмита.
Иако је послао извештај Савјету безбедности остаје непознаница шта ће се с тим извештајем десити будући да Шмит нема легитимитет и легалитет ове међународне институције. На Шмитове писаније на време је реаговала Влада Републике Српске, па су уочи седнице на адресу Савета безбедности упућена два извештаја.
- Кристијан Шмит је грађанин у БиХ кога је послала његова држава да овдје покуша да нешто уради, али он није добио верификацију СБ, дакле није изабран по процедури избора високих предстаника како су бирани претходни и зато га Република Српска не прихвата - рекао је Петар Ђокић, предсједник Социјалистичке партије.
У новембру прошле године Русија и Кина спречиле су обраћање Кристијана Шмита у Савету безбедности УН, па је кључно питање, да ли ће две светске силе у среду учинити исто? Неизвесно је тако хоће ли Шмитови напори приликом састављања извештаја бити узалудни, те ко ће евентуално говорити у његово име. Са друге стране, познато је да ће председавајући Савета министара Зоран Тегелтија службено боравити у Њујорку, а осим учешћа на седници, предвиђен је и низ билатералних састанака.
Каква је будућност страних трупа у БиХ, сазнајте ОВДЕ.
Извор: РТРС