БЕОГРАД-Долазак папе Фрање у посету Србији извеснији је него икад раније. После отвореног позива председника Србије Томислава Николића, поруку добродошлице поглавару Римокатоличке цркве упутио је, веровали или не, и патријарх СПЦ Иринеј!
Први човек наше цркве најпре је рекао да сматра како још није време да папа посети СПЦ, али је одмах нагласио да први човек Ватикана може слободно да крочи у Србију на позив световне власти.
СПЦ се ломи
Патријарх Иринеј је објаснио да СПЦ не може да одређује држави Србији кога ће и како да прима у званичне посете, али је истовремено први пут рекао да би за "СПЦ била част да прими папу"!?! - СПЦ неће имати ништа против да папа дође у својству државника на позив наших власти. Нама би као цркви чак била част да примимо папу, али имамо у виду огроман број нашег народа који је из Хрватске протеран, а неки и данас живе као избеглице у тешким условима. Такође, за време Другог светског рата на овим просторима су се догодиле страшне трагедије, а велики број њиховог клера узео је учешћа у најгнуснијим делима над српским народом - рекао је патријарх у интервјуу за "Вести онлајн", али и напоменуо да смо били једна црква до половине 11. века: - Имамо много тога заједничког и камо среће да смо ближи једни другима јер на оном заједничком треба да градимо заједницу од које сигурно не би било штете него користи... - закључио је Иринеј. Да је ово ипак само лични став патријарха али не и читаве СПЦ потврдио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије. - Видећемо још... Ово је питање за Синод, који о овоме још није одлучивао, али ово је питање и за Сабор СПЦ. Наравно, све зависи и од жеље и иницијативе самог папе. Све ће се знати када буде донето и званично решење о том питању - објаснио је владика Амфилохије, не желећи да износи лично мишљење о овом питању. У врху СПЦ кажу да је тренутно знатно више владика против него за долазак папе. - Постоје неке ствари преко којих српска црква никако не може да пређе. Ако хоће у Србију, папа прво мора у Јасеновац, у Стару Градишку, у Јадовно, на Паг, у Глину и на сва друга места страшних усташких злочина које су својеручно чинили и католички свештеници... Мора тамо да оде, да падне на колена, да замоли за опроштај, па тек онда да можемо да причамо о његовом евентуалном доласку у Србију - рекао је један од владика који је "због осетљивости теме и чудног става патријарха" инсистирао на анонимности. Стручњак за црквено-правну историју Зоран Чворовић каже да патријархова изјава врви од противречности и показује да се врх СПЦ нашао између чекића и наковња.
Патријарх Иринеј: Можда папу позове држава али црква још неће!
- Снага народа од које живе свештенство и епископи види се у делу патријархове изјаве како није сазрело време за папин долазак. Али се моћ притиска нецрквених кругова испољава у чињеници да патријарх индиректно одобрава држави да позове папу. Он оставља могућност да једног дана и СПЦ упути тај позив, уместо јасног аргумента да челник Ватикана, све док се држи јеретичког учења и док се јавно не покаје за почињене злочине, нема шта да тражи у православној Србији, ни на позив државе, нити на позив цркве - истиче Чворовић.
Да помири Србе и Хрвате
С друге стране, бивши амбасадор у УН Владислав Јовановић истиче да је очигледно да је у поређењу са претходним годинама попустио и став СПЦ. - Патријархова изјава оставља утисак да се СПЦ и даље чврсто држи свог става, међутим, видно је и да он не пали мостове у односима са папом. Нема више оних условљавања да папа мора да оде у Јасеновац. Овај, један од најпоштенијих папа у последњих 100 година, има историјску могућност да помири Србији и Хрватску. То може урадити тако што ће уложити вето у процесу "Степинац" и извршити притисак на хрватске бискупе да се јасније и гласније дистанцирају од Јасеновца - закључује Јовановић.
Реакције странака
Борислав Стефановић, ДС Патријархова изјава само потврђује председников позив. Папа треба да дође у Србију јер би то утицало и на дијалог који водимо с Ватиканом, посебно у вези са Степинцем.
Дијана Вукомановић, СПС Папа није само духовни вођа, већ и политички, и зато је патријархова изјава добра. Паметно је омогућити реализацију његове посете јер она у свету има велики политички утицај.
Владимир Ђукановић, СНС Не верујем да ће папа тако брзо у Србију, јер се за посету очекује и сагласност СПЦ, а за то је још врло рано. Наш народ и СПЦ имају још доста отворених тема са Ватиканом.
Прочитајте још:Понашање САД води ка „нуклеарном армагедону“Одлука о изборима 15. октобра
Извор: Информер