С.Ћ. (35) се јавио у београдски Ургентни центар због тегоба у стомаку. Након гастроскопског прегледа утврђено је да у желуцу има 10 центиметара дугачак предмет.
Психијатријски болесник С. Ћ. (35) живео је читавих 16 месеци с мобилним телефоном у желуцу. Он је још октобра 2014. године у нервном растројству прогутао телефон нокија Н86 и ко зна колико би тако живео да лекари у београдском Ургентном центру пре две недеље на рутинском прегледу нису открили огромно страно тело у његовом стомаку! Након вишечасовне операције, телефон је несрећном С. Ћ. извађен из стомака и он се тренутно опоравља на одељењу хирургије Ургентног центра.
Лекари у шоку
Према извору из Ургентног центра, лекари који су прегледали пацијента остали су у потпуном шоку када су приликом гастроскопије уочили десет центиметара дугачак и 134 грама тежак телефон у његовом стомаку. "Пацијент је због стомачних тегоба примљен у амбуланту и након уобичајених прегледа послат је на гастроскопију, помоћу које се желудац и његов зид детаљно прегледају. И тада смо на екрану имали шта да видимо. Ни мање ни више него велики црни мобилни телефон заглављен у желуцу. За све ове године колико радим још нисам видео нешто слично", открива извор, који је радио у тој смени. Како каже, одмах по завршетку прегледа пацијент С. Ћ. је послат на операцију. "Након неколико сати хируршке интервенције црна нокија Н86 је извађена из желуца и пацијент је смештен на хируршко одељење. Није животно угрожен нити има икакве сметње. Касније смо сазнали да је реч о психијатријском болеснику, који је телефон прогутао у нервном растројству" додаје извор. Психотерапеут др Зоран Миливојевић објашњава како је могуће да некоме уопште падне на памет да прогута мобилни телефон и да тако живи скоро годину и по дана. "Када дође до погоршања свести, психијатријски болесници су у стању да ураде веома чудне ствари, тако да гутање мобилног телефона није ништа ново. Потребно је да буду у стању психозе, растројства или у нападу шизофреније. Болесници који болују од таквих врста нервних обољења следе само своје унутрашње гласове и да би прогутали телефон морају бити веома мотивисани. У стању су по неколико пута да пробају док не успеју. Предмете обично подмажу машћу или уљем и помоћу неког штапића угурају до једњака, који је веома еластичан, па је зато могуће да таква ствар доспе до желуца", објашњава Миливојевић. Према његовим речима, пацијент је преживео с мобилним у стомаку само зато што је телефон довољно кабаст да се задржи у желуцу и не крене ка цревима. "Када стигне до проширене границе између једњака и желуца, с обзиром да је кабаст и пљоснат, телефон пробије ту мембрану и несметано се углави у желудац, јер даље не може. Он ту може годинама да стоји и тек се помоћу рендгена или гастроскопије може открити", додаје Миливојевић.
Гутају свашта
Бивши директор Клиничког центра др Миљко Ристић каже да ово није први пут да се у Ургентном центру ваде разни предмети из утробе пацијената. "У својој пракси имао сам на стотине сличних случајева. Људи гутају жилете, славине, оловке, кашике, све и свашта, тако да ово нити је први пут нити је нешто необично за нас", прича др Ристић.
И затвореници гутају предмете
Неуропсихијатар др Саша Вујошевић открива да су затвореници, баш као и психијатријски болесници, склони гутању предмета. "Таквим триковима најчешће се служе затвореници који желе бар накратко да побегну из затворске ћелије и добију неку повластицу. Они гутају кашике, виљушке, жилете, што захтева хируршку интервенцију и медицинску помоћ. Разлика је у томе што болесници то ураде због нервног растројства не мислећи о последицама, док затвореници то ураде смишљено и врло обазриво", прича др Вујошевић.
Нокија Н86
Телефон нокија Н86, који је 16 месеци био заглављен у стомаку пацијента С. Ћ., спада у старије моделе те марке. Тежак је 134 грама, дуг 10,4 центиметра, широк 5,4 и дебљине 1,6 центиметара. Ради се о телефону "слајдер" облика (на полупреклоп), а у продавницама мобилних уређаја кажу да га већ годинама немају у продаји.
Прочитајте још:
Извор: Информер