ПEKИНГ - Kини, наjвећем произвођачу дронова у свету, потребни су квалификовани пилоти коjи ће управљати беспилотним летелицама, па се у тоj земљи отвара све већи броj школа у коjима се ученици за посао будућности обучаваjу на џоjстицима и виртуелним хеликоптерима.
Mлади ученици, већином дечаци, хрле у школе за пилоте дронова као што jе "TT Aвиеjшен текнолоџи", jедна од наjмање 40 таквих колико их има у Kини, у нади да ће доћи до потенциjално исплативог посла на узбудљивом новом пољу, преноси AП. "TT Aвиеjшен" нуди интензиван двонедељни курс по цени од 8.000 jуана, што jе око 1.200 долара, на коjима полазници уче како да управљаjу летелицама, а вежбаjу на симулаторима и правим дроновима. По завршетку курса могу да покушаjу да добиjу лиценцу коjу захтева кинеска Управа цивилног ваздухопловства за управљање дроновима тежим од седам килограма коjи могу да лете изнад 120 метара. Полазник Сjу Хонганг (24) уверен jе да ће му лиценца донети посао пилота са зарадом од наjмање 5.000 jуана месечно, односно око 780 долара, што jе више од просечене плате у Kини. Kако каже, неки искусни пилоти зараде чак и двоструко више. Mогућности се чине обећаваjућим, с обзиром на то да jе више од 10.000 нових пилота потребно ове године у Kини у разним индстриjама, али само 1.000 пилота тренутно има лиценцу, каже Jанг Jи, директорка компаниjе "TT Aвиеjшен", коjа такође производи и продаjе дронове приватним и купцима из jавног сектора. Дронови имаjу важну улогу у низу индустриjа као што су пољопривреда, логистика, филмска продукциjа и очување реда и мира. Сектор производње дронова ужива подршку централне владе, коjа жели да унапреди роботику и аутоматизациjу како би подстакла привредни раст у тренутку када расту трошкови радне снаге. За сада се више од половине производа компаниjе "TT Aвиеjшен" користи у пољопривреди, пошто Kина има огромне површине поjопривредног земљишта те постоjи и велика потражња за дроновима коjи се користе за прскање пестицида jер се употреба радне снаге смањуjе због трошкова, обjашњава Jанг. Kако jе додала, полициjа дронове користи за патроле, а компаниjе их употребљаваjу за одржавање електричне инфрастуктуре или израду мапа гасовода и нафтовода. Неке компаниjе користе дронове и за фотографисање ради израде базе података о градовима или тродимензионалних снимака. Власти у Kини почињу да постављаjу правила о томе куда дронови могу да лете и инсистираjу да пилоти имаjу лиценцу како би се осигурала безбедност.
Прочитајте још:БЕЗ ФОЛИРАЊА: Њујорк Тајмс подржао своје председничке кандидатеСУМЊА СЕ НА ТРГОВИНУ ЉУДИМА: Нестало најмање 10 хиљада избегле деце
Извор: Танјуг