Ту праксу форсирају највећа српска и највећа бошњачка партија које ионако годинама ортачки деле власт у градићу.
Према последњим резултатима локалних избора у Сребреници – још незваничним и непотпуним – Младен Грујичић је освојио укупно 4.553 или 63,82 одсто гласова, док Ћамил Дураковић има 2.567 или 35,98 одсто гласова.
Остало је још пребројавање одређеног броја гласова који су стигли поштом и гласова у одсуству. Коначни резултати Централне изборне комисије (ЦИК) се очекују тек крајем седмице, али Младен Грујичић у изјави за медије каже да је „математика показала да сам ја у предности која се не може стићи“.
Додаје да је као нови начелник Сребренице спреман да посети Поточаре и наглашава да у обележавању годишњице 11. јула неће бити никаквих промена.
Досадашњи градоначелник Сребренице Ћами Дураковић има другачије мишљење.
„То још увек траје и мислим да ништа није још увек коначно. Чекаћемо да ЦИК потврди коначне резултате", рекао је Дураковић за Дојче веле.
Дураковић је и раније изражавао сумњу у „изборни инжењеринг" – тврди да се до овог исхода дошло „организованим" доласком на гласање великог броја људи из Србије. Дураковић најављује жалбу.
„Ако има правде, ЦИК би требало да поништи изборе у Сребреници. Сама порука да је преко 50 одсто гласача Младена Грујучића дошло из друге државе довољно је за мене са моралног аспекта да закључим како избори нису легитимни. Очекујем да ЦИК поступа у складу са законом, а не у складу са политичким инструкцијама", казао је Дураковић.
Податак о којем су у Сребреници углавном сви сагласни је да на подручју општине стално живи свега око 7.000 становника, од чега су отприлике 51 одсто Бошњаци. Према званичним списковима, право гласа имало је 13.119 гласача и одатле су почеле сумње.
„Није проблем Србин, али…"
Упоредо са пребројавањем гласова иду и разни коментари, приче и спекулације шта би могло или шта ће бити. Много је оних који говоре да Младен Грујичић није прихватљиво решење за Сребреницу, с обзиром на то да је, како тумаче, реч о особи која велича ратне злочинце.
„Сви знају да је реч о особи која је величала Ратка Младића и Војислава Шешеља. Није проблем Србин, али је проблем Младен такав какав јесте. Време ће показати да он није прихватљиво решење за Сребреницу", рекао је недавно Дураковић.
Слично говори и Хатиџа Мехмедовић, председница удружења „Мајке Сребренице": „Забринуте смо чињеницом да је предизборну кампању за Младена Грујичића водио Војислав Шешељ и његова Српска радикална странка. Начелник Сребренице не може бити особа која негира геноцид почињен у овом граду, а то је управо Младен Грујичић."
Навијачку атмосферу су пред изборе пре свега стварали Додиков Савез независних социјалдемократа и Изетбеговићева Странка демократске акције.
У првом плану је било искључиво питање које ће националности бити градоначелник. Бољи познаваоци прилика у Сребреници кажу да, како год буде, набоље се неће ништа променити. Јер власт су ионако до сада као плен делиле управо две поменуте странке. Права предизборна кампања готово да није постојала јер је остала у сенци референдума у РС.
Подела по националном шаву направљена је одмах, истицањем два „независна кандидата". На једној страни све странке са српским предзнаком у коалицији „Заједно за Сребреницу" подржале су кандидатуру Младена Грујичића, док су на другој страни све такозване пробосанске странке подржале кандидатуру за други мандат актуелног начелника Ћамила Дураковића.
Своју кандидатуру је тако експресно повукао Хусеин Хусеиновић под лавином вербалних осуда да руши „бошњачко јединство".
Независну кандидатуру званично је поднео и Десница Радивојевић, Србин који је као члан СДА чак био потпредседник Федерације БиХ и федерални министар, да би одмах на почетку званичног периода предизборне кампање објавио своје одустајање. Но он је ипак на изборима добио 14 одсто гласова.
Невоље након проглашења победе
Све је наизглед било мирно и нормално, па и сам ток избора је прошао без иједног инцидента. Напетости су избиле на крају изборног дана по затварању биралишта када је Младен Грујичић прогласио своју победу.
Његове присталице бучно су то прославиле у једном кафићу у центру Сребренице, надомак изборног штаба Ћамила Дураковића.
Почеле су вербалне варнице и мало је недостајало да дође до сукоба и већих проблема који су спречени брзим распоређивањем полиције између две супарничке групе. Након тога је у граду завладао мир да би наредног дана почеле прве несугласице о броју гласова.
У зграду општине упала је специјална полиција РС како би, како је саопштено, обезбедила изборни материјал. Општинска изборна комисија изјавила је да је под притиском прекинула рад, па га је онда поново наставила. Након тога долази до размимоилажења по националној линији, јер се две стране нису могле усагласити око притужби на рад у пет бирачких места.
ЦИК одлучује да се материјал са пет бирачких места броји у Сарајеву, а не у Сребреници, како су тражили српски представници у Општинској изборној комисији.
У ишчекивању коначних резултата више пута су се у медијима оглашавала двојица кандидата за градоначелника и тек тада су изнели аргументе који је требало да се чују у предизборној кампањи. Правог сучељавања њих двојице није било. Извор: Дојче веле