„То није наш избор, ми никада нисмо тежили ка томе, насупрот, ми желимо да имамо пријатељске односе са тако огромном, великом земљом, са водећом економијом света“, рекао је Путин на панелу „Русија позива“.
Он је истакао да ће Русија сарађивати са било којим изабраним председником САД, уколико нова администрација пожели да сарађује са Москвом.
Говорећи о предстојећим изборима у САД, руски председник је рекао да не треба користити Русију као аргумент за унутрашњу политичку борбу, јер то наноси штету међусобним односима.
„Сви учесници у председничкој трци злоупотребљавају антируску реторику и тиме трују наше односе“, истакао је он. Ситуација у Сирији Напад на хуманитарни конвој у Алепу је извела једна од терористичких организација и Русија то зна, рекао је Путин. „Ми знамо да и САД то знају, али бирају да заузимају другачији став, да оптужују Русију за тај злочин. То никако неће помоћи тренутној ситуацији“, истакао је он. Путин је навео да уцене према Русији неће никада проћи. Руско-француски односи Говорећи о руско-француским односима, Путин је навео да је Русија спремна да сарађује са свим партнерима, укључујући и са Француском, међутим, нејасно је како је уопште могуће сервисирати спољне и унутрашње политичке интересе САД.
„Моја посета Француској је одложена, јер нисам имао намеру да се намећем француској администрацији. Ја ценим однос са том земљом и са њеним председником Франсоа Оландом.“
Он је додао да се у односима са Паризом ништа није променило, као и да француски инвеститори уживају иста права као и раније. Говорећи о француском предлогу резолуције о Сирији, руски председник је навео да је она предложена само да би Русија на њу ставила вето, како би се покренула антируска реторика у западним медијима. „Ми смо у више наврата говорили да подржавамо иницијативу специјалног изасланика УН за Сирију Стафана де Мистуре о изласку милитаната из Алепа. То је и француска страна позитивно оценила. Ми смо очекивали заједнички и конструктивни приступ по том питању, како са Француском, тако и са осталим чланицама Савета безбедности. Међутим, убрзо затим је шеф француске дипломатије из Москве одлетео у Вашингтон, након чега је државни секретар САД оптужио Русију за све смртне грехе. Нико са нама није ни о чему разговарао, већ су предложили резолуцију очекивајући наш вето“, закључио је Путин. Санкције су погубне за размену технологија Санкције Запада утичу на руску економију пре свега када је реч о ограничавању приступа технологијама, изјавио је руски председник Владимир Путин.
„Често понављамо као мантру да те озлоглашене санкције на нас и не делују нешто специјално. Додуше, једину претњу коју видим јесте у ограничењу размене технологија. То наноси штету не само руској економији, јер она представља важан сегмент светске економије“, рекао је Путин.
Он је истакао да ти који уводе санкције Русији наносе штету и сами себи.
„Мислим да ћемо изаћи на крај са тиме“, рекао је Путин. Руски председник је такође рекао да је Русија за последњих неколико година успела да успостави макроекономску стабилизацију, а у прилог томе иде и ниво инфлације који је до октобра ове године износио 6,4 одсто на годишњем нивоу. Одлив капитала, додао је он, у 2016. години био је пет пута мањи него у истом периоду лани и износио је 9,6 милијарди долара.
Украјинско питање
За нормализацију односа са Украјином неопходно је да се све заинтересоване земље понашају партнерски, а Русија је спремна на то, рекао је Путин. „Са тренутном администрацијом америчког преседника је изузетно тешко водити дијалог, он практично ни не постоји. Администрација формулише шта јој је потребно, а потом инсистира да то буде и спроведено. То није дијалог, већ наредба. То се дешава по свим питањима. Ми смо спремни за дијалог, али дијалог подразумева компромис“, нагласио је он. Истовремено, руски председник је рекао да још увек не постоји директног контакта између украјинских власти и представника Донбаса, а без политичког дијалога ситуација се неће променити. „Уколико заиста постоји жеља да Мински споразум буде реализован, неопходно је утицати на све стране у конфликту, пре свега на Кијев. Не разумем шта кочи тај процес.“
Он је додао да реализацију Минског споразума не саботира Русија, већ кијевске власти не желе да тај споразум буде имплементиран.
Хакерски напади Говорећи о оптужбама САД да је Русија одговорна за хакерске нападе, Путин је рекао да ништа слично није у интересима Русије, већ се та теза користи како би се скренула пажња са самог садржаја тих докумената.
„Хакери су објавили информацију која наноси штету госпођи Хилари Клинтон у току њене предизборне кампање. Због тога је настала хистерија, као да је то у интересу Русије. Ништа од тога није у интересу Русије, а хистерија је изазвана само да би се скренула пажња америчке јавности са самог садржаја тога што је било објављено.“ Извор: rs.sputniknews.com