Како се упозорава у извештају, Русија ће покушати и да дискредитује либерални демократски модел Запада и поткопа трансатлантске везе.
У извештају се открива да је Москва привукла на своју страну неке политичаре, да настоји да успостави доминацију на енергетским тржиштима и у другим економским секторима и да поткопава борбу против корупције не би ли преузела контролу над владама у Бугарској, Мађарској, Летонији, Србији и Словачкој.
- У неким земљама, руски утицај толико се раширио и укоренио да доводи у питање националну стабилност земље, њену прозападну оријентацију и евроатлантску стабилност - каже се у извештају које резимира резултате 16-месечног истраживања Центра за стратешке и међународне студије из Вашингтона и Центра за проучавање демократије из Софије.
Као конкретни примери наводе се неки "мегапројекти" као што је уговор о градњи два нуклеарна реактора у Мађарској у вредности од 12,2 милијарде евра, додељен Русији у мутним околностима,и унапређење проруских пословних људи који на политичким дужностима штите руске интересе.
Руски економски утицај у Бугарској процењује се, на пример, на 22 посто БДП-а од 2005. до 2014.
Публикација под називом "Тактика Кремља: Разумевање руског утицаја у источној и средњој Европи", подудара се с незапамћеном расправом у САД о томе покушава ли се Русија умешати у председничке изборе 8. новембра хакерским нападима.
Руска амбасада у Вашингтону није одговорила на упит да прокоментирише извештај, који ће бити представљен у четвртак у Центру за стратешке и међународне студије у Вашингтону. Извор: Јутарњи лист