Мило Ђукановић, након 25 година на месту председника или премијера ове, како наводи Ројтерс, "врло мале балканске државе", суочава са нејвећим изборним изазовом.
Актуелни премијер је изјавио да опозиционе партије финансира Москва која парламентарне изборе види као последњу шансу да заустави интеграцију балканског региона у ЕУ или НАТО.
- Русија је ангажовала озбиљна финансијска средства која су, предпостављам, омогућена преко њихових олигарха и каналисана тајним путевима кроз Србију и Републику Српску - рекао је Ђукановић и додао да је "традиционална про-српска опозиција овим постала заговорник руских интереса на Балкану".
Русија и опозиционе партије су негирали наводе да је Москва интервенисала у предизборној кампањи, иако је руски министар иностраних послова рекао да је планирано приступање Црне Горе НАТО-у "неодговорно".
Највећи конкуренти Ђукановића на изборима заказаним за ову недељу су два опозициона савеза од којих је један про-српски а други про-западни. Најснажнији адути опозиције против Ђукановића представљају оптужбе да се премијер служи тактиком застрашивања, непотизам, оптужбе да Црну Гору третира као лично власништво, као и то да су интереси Русије у Црној Гори повећани управо за време негове власти. Ђукановић се оградио од, како наводи агенција, "јаких економских и традиционалних веза Русије и ове јадранске државе са 650.000, такође већински православних грађана". Према његовим речима, "Црна Гора сада мора да гледа ка Западу". Ројтерс наводи да је питање чланства Црне Горе у НАТО ипак осетљиво, јер је алијанса 1999. године бомбардовала Црну Гору која је тада била у саставу Србије и Црне Горе. Без обзира на то, истиче се да је процес приступања при крају јер је десет држава већ ратификовало овај споразум. Извор: Танјуг