Најновије

СВЕТСКА ДОМИНАЦИЈА: Стиже савез који руши све америчке снове!

Кинески председник Си Ђинпинг и његов руски колега Владимир Путин су у све бољим односима, а две земље у последње време раде на учвршћивању сарадње у области безбедности.

Кинески председник Си Ђинпинг и његов руски колега Владимир Путин (Фото: Синхуа)

Та сарадња се посебно интензивирала откако је САД одржала прве заједничке поморске војне вежбе са Јужном Корејом и најавила да ће разместити антиракетни штит у тој земљи.
Зато су Кина и Русија најавиле да ће створити заједнички штит против америчког антиракетног система у Јужној Кореји, који угрожава њихову безбедност.
Представници министарстава одбране двеју земаља су на конференцији у Пекингу најавили јачање сарадње у том питању.
- Чињеница да су ове земље почеле да разговарају о заједничким акцијама у војсци је веома озбиљан развој ситуације. Претња од америчког антиракетног штита гура Кину и Русију у загрљај. За Русију и Кину политика потискивања се најпре односи на потискивање САД - рекао је Василиј Кашин са Института за Далекоисточне студије на при Руској академији наука, преноси "Блумберг".
Услед тога расте и пријатељство између два председника. Њихов планирани сусрет на маргинама самита БРИКС (Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике) у Индији биће њихов четврти састанак ове године и укупно 19. откако је Си преузео власт у Кини пре четири године. У Кини је дошло до повећања продаје руских сладоледа прошлог месеца након што је Путин частио Ђинпинга једним. Путин је кинеским државним медијима рекао да су он и Ђинпинг прославили његов рођендан 2013. године испијајући вотку "као студенти". Развој њиховог пријатељства расте како се погоршавају односи њихових земаља са САД. Русија је подржала кинеске напоре да се супротставе дугогодишњој америчкој доминацији у Азијско-пацифичком региону. Руски генерал поручник Виктор Позникир рекао је да Кина и Русија раде заједно на смањењу могуће опасности по безбедност.

Хилари претила Кини

Кандидат за председника САД Хилари Клинтон је 2013. године упозорила кинеске званичнике, док је била државни секретар, да ће САД "окружити Кину антиракетним штитовима". Викиликс је објавио, заједно са многим мејловима њеног шефа кампање Џона Подесте, да је Хилари Клинтон "претила" Кини због Северне Кореје. - Ми ћемо окружити Кину обручем антиракетних система. Послаћемо више бродова наше морнарице у ту зону. Кино, хајде више! Или ћете их ви контролисати, или ћемо морати сами да се бранимо - рекла је она према наводима са "Викиликса". За хакерски напад на мејлове Џона Подесте, Демократска странка и Стејт департмент су, као и за друге хакерске нападе, окривили Русију. Ова њена претња је објављена скоро истовремено са најавом да ће САД поставити антиракетни штит у Јужној Кореји. О међународним безбедносним питањима ће Ђинпинг и Путин разговарати када се следећи пут сретну.

Нафта

Русија је у августу била за Кину била највећи инострани снабдевач нафтом. То је утицало на одлуку Русије да Кину учини својим главним трговинским партнером. Опоравак цена нафте је помогао порасту трговине у обе земље. - Мислим да је сарадња у области енергетике значајна, али ће Русија и Кина ставити своје интересе на прво место. Подржаваће једна другу у заједничким интересима, који су углавном усмерени ка демонстрирању силе која ће бити  алтернатив моћи САД - каже Сара Лен, истраживачица специјализована за везе Русије и светских сила са Института у Лондону.

Однос према Сирији

Кина је подржала руску резолуцију у Уједињеним нацијама о Сирији. "Кина и Русија имају сличан став по питању многих важних међународних и регионалних питања, нарочито о Сирији и Авганистану", рекао заменик кинеског шефа дипломатије Ли Баодонг. - Ми не можемо да бирамо своје суседе и зато је ово добра ствар. Током последње деценије развили смо јединствене односе пуне поверења и међународне подршке - рекао је Путин у среду на економском форуму у Москви. Остаје да се види да ли ће Кина пружити већу подршку Русији у областима у којима нема много интереса као што су Сирија и Украјина и да ли ће ризиковати да поквари односе са западним трговинским партнерима. Кина је у марту послала специјалног изасланика у Сирију, а у августу делегацију која је разговарала са сиријским и руским званичницима. Ипак, Кина ће, бар за сада, задржати балансирани приступ сиријској кризи. - Рекли смо Русима да је Кина само глобална економска сила, али да још није геополитичка суперсила. Можемо само селективно да се укључујемо у горућа међународна питања. Блиски исток је за Кину још непознато игралиште глобалних играча - рекао је Женг Ју са Института за руске, источноевропске и централноазијске студије при Кинеској академији друштвених наука. Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА