Најновије

Зашто је Србија важна Русији

Као и увек кроз историју, Србија и данас наставља да се ослања на Русију и никада јој неће увести санкције, без обзира на притиске, изјавио је, отварајући Развојни центар Руског географског друштва, председник Србије Томислав Николић.

Александар Чепурин (фото Јутјуб)

„Не желимо да нам други бирају пријатеље, као што их и ми не бирамо другима. Увек ћемо се залагати да се неспоразуми у међународним односима решавају дијалогом, на миран и достојанствен начин“, рекао је Николић на отварању Развојног центра Руског географског друштва у Србији. Николић је навео да је Русија данас држава без чијег става нема решавања ниједног важног међународног питања.
„Свесни смо да без сарадње са Русијом не бисмо могли у пуној мери да остваримо наше државне интересе, међу којима је најважније очување нашег суверенитета и територијалног интегритета, посебно пред међународним организацијама“, рекао је Николић.
Председник Србије је навео да је отварање Развојног центра Руског географског друштва корак који представља конкретизацију нашег стратешког партнерства и потврду чврстих узајамних веза у српско-руским односима.
„За нас је то јасан сигнал да је Србија постала важна тачка ослонца у геостратешким размишљањима Русије, која је била један од наших најважнијих ослонаца током готово читаве наше историје“, рекао је Николић. Према његовим речима, веома богата и садржајна историја српско-руских односа, нажалост, још није до краја истражена. Николић је навео да је сарадња Србије и Русије изузетно дубока и слојевита и да би је требало сагледавати кроз низ комплексних друштвених појава и међузависних веза и односа укорењених у нашим срцима.
Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин је рекао да је Србија друга земља у којој је отворено представништво Руског географског друштва, те да је то корак на путу ка стварању толико неопходне хармоније у свету.
„Изузетно је важно да имамо овакве организације, зато што постоје земље које покушавају да промене изглед света, који не познају нашу историју и културу. Овај корак је логичан наставак динамичног развоја руско-српских веза. Завршићу речима познатог совјетског географа Николаја Баранског, који је географију назвао мостом између природе и друштва. Ми данас видимо колико је мали и крхак свет у коме живимо и колико је важно разумети процесе у природи, откривати проблеме и решавати их“, рекао је Чепурин.
Руско географско друштво једно је од најстаријих на свету, основано је 1845. године указом цара Николаја Првог, чијим Саветом покровитеља председава председник Русије Владимир Путин. Главна активност тог друштва су експедиције и истраживања, образовање, очување традиције и културе, објављивање књига и рад са младима. Српско географско друштво, прво географско друштво на Балканском полуострву, 1910. године је основао Јован Цвијић, који је био његов први председник.
Декан Географског факултета Дејан Филиповић уручио је повељу факултета за дугогодишњу успешну сарадњу потпредседнику Руског географског друштва и председнику Међународног географског савеза Владимиру Колосову. Председник Развојног центра Мирољуб Милинчић рекао је да је иницијатива за отварање тог центра покренута 2015. године, те да се већ спроводе пројекти.
Милинчић, који је Споразум о сарадњи Руског географског друштва и Развојног центра Руског географског друштва у Србији потписао са Колосовом, рекао је да се уговором обавезују да ће радити још више и ефикасније, са моралном обавезом да служимо интересима Србије и Русије. На свечаности је прочитана порука председника Руског географског друштва Сергеја Шојгуа. Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА