Судбина узбуњивача Новинар „Шпигла“ је питао Асанжа да прокоментарише судбине узбуњивача који се, према његовим речима, тренутно налазе у веома сложеној ситуацији: Челзи Менинг је осуђен на затворску казну од 35 година у САД, а Едвард Сноуден је „заглављен у Москви“.
„Хајде да не поредимо положај Едварда Сноудена са ситуацијама у којима се налазе Челзи Менинг и Џереми Хамонд, који је, такође, притворен у САД. Сноуден је добио политички азил у Русији захваљујући и напорном раду Викиликса. Он има пасош, живи са својом девојком, иде на балет и добија лепе хонораре за своје наступе. У суштини, Едвард Сноуден је слободан и срећан човек“, рекао је Асанж.
Подсећамо да је у јуну 2013. године Сноуден предао „Вашингтон посту“ и „Гардијану“ низ тајних материјала о програмима надзора интернета од стране специјалних служби САД и Велике Британије. Отишао је прво у Хонг Конг, а одатле у Москву где је неко време провео у транзитној зони аеродрома Шереметјево. Русија је Сноудену одобрила привремени азил у трајању од годину дана уколико престане са деловањем против САД. Првог августа 2014. године Сноудену је дозвола боравка продужена на још три године и омогућено му је да путује слободно, не само у Русији, већ и у иностранству. Провоцирање Викиликса Немачки новинар је Асанжу упутио питање да ли га брине то што Викиликс добија и дистрибуира документа чију је аутентичност веома тешко проверити. На то је узбуњивач одговорио да је Викиликс најгоре место на свету за ширење лажних докумената. „Ми савршено успевамо да препознамо лажна документа и, за разлику од традиционалних медија, објављујемо сваки документ који добијемо, тако да свако може да их провери. Викиликс је најгоре могуће место на свету за оне који желе да шире фалсификате“, рекао је Асанж.
Открића и Русија
Новинар „Шпигла“ је изразио сумњу да Викиликс, у ствари, ради за Русију. Подсетио је да су објављене и приватне преписке Хилари Клинтон, ривалке Доналда Трампа у борби за Белу кућу. Трамп се, иначе, више пута током кампање залагао за успостављање добрих односа са Москвом. „Они тврде да Викиликс ради за непријатеље. То је занимљиво и ништа ново. Међутим количина хистерије коју Хилари Клинтон и њени људи показују према Москви је огромна“, каже Асанж. Асанж је истакао и да је Викиликс објавио на стотине хиљада докумената који садрже информације о Русији, па се сајт не може сматрати политички ангажованим, већ једноставно представља место на којем се открива истина. „Ми смо већ објавили више од 650.000 докумената о Русији и Владимиру Путину. Већина њих је покренула велики број питања. Многе од тих докумената критичари званичног Кремља су користили и у својим књигама“, објаснио је Асанж. Асанж је поносан на то што је Викиликс успео да преживи економску блокаду иницирану од стране „политичких елемената из САД“.
„Викиликс се, упркос блокади, и даље шири. Немамо дугове, не морамо никога да молимо. Нема ни потребе да цензуришемо било који материјал до којег дођемо. Нисмо изгубили ниједан случај на суду, а недаће нас чине само јачим. Напунили смо 10 година. Станите, па ускоро ћемо постати и тинејџери“, додао је он.
У лето 2010. године шведска полиција је оптужила Асанжа за силовање и сексуално узнемиравање, а нешто касније је за њим расписана и међународна потерница. У децембру исте године је ухапшен у Лондону пошто се сам јавио у полицијску станицу, али је убрзо пуштен уз кауцију. Оснивач Викиликса је рекао да није крив и да верује да је случај политички мотивисан. Током 2011. године британски суд је одлучио да га изручи Шведској, након што није уважио неколико Асанжових жалби. Због свега тога, био је приморан да затражи политички азил у Еквадору, у чијој се Амбасади налази од 19. јуна 2012. године. Еквадор му је одобрио азил, али пошто није постојала могућност да напусти Велику Британију, Асанж већ четири године не напушта територију дипломатске мисије Еквадора у Лондону. Нешто раније Асанж је изјавио да је спреман да се појави пред судом уколико председник САД Барак Обама помилује узбуњивача Челсија Менинга који тренутни служи затворску казну. Извор: rs.sputniknews.com