Вежбе су озбиљне
Вежбе укључују нешто више од по 500 војника са обе стране. Један ИЛ-76 може да вози или 126 војника или 40-50 тона товара, тако да је за допремање руских војника било потребно бар 5 авиона транспортера.
Војници су слетели спуштањем падобраном и то техником четири тока, која има за циљ да спречи запетљавање падобрана и смањи шансе да војници буду погођени у ваздуху. Ова техника се обично примењује у рату или у ретким озбиљним војним вежбама.
Светска демонстрација
Оклопна возила војника су прилично лагана и немају пуно оружја (на пример, БТР-Д има само два митраљеза), а обично се користе за транспорт. Главна борбена возила су БМД-2 и његова унапређена варијанта БМД-2М, који је лаганији, али наоружан са топом од 30 мм и противтенковским системом.
Најмодерније возило је БМД-4, који поседује митраљез од 100 мм, топ од 30 мм, противтенковске пројектиле и обичан митраљез.
Ове вежбе очигледно имају за циљ да нешто демонстрирају свету. На крају крајева, све вежбе у иностранству истовремено значе рекламирање опреме коју Русија нуди другим земљама. И наравно ратни сигнал коме треба и ко ће разумети.
Такође је важно поменути да ће 30 других држава посматрати ову операцију.
Шта се заиста дешава?
У питању су антитерористичке вежбе. Међународни тероризам се драматично променио данас. Тероризам је раније подразумевао бацање петарди у канте за смеће, а данас је нешто много озбиљније. Као одговор на тероризам, полиција, обавештајне службе и специјалне борбене јединице су се бавиле контратероризмом. Размена искустава између држава је заснована на интеракцији између тих структура и комуникационих канала.
Међутим, каква се то врста тероризма одвија када је поред редовне војске неопходно и присуство савезничке војске?
Главни ужас тероризма лежи у томе да је терористе заправо тешко разликовати од обичних цивила. Било која особа би сутра могла да унесе експлозив направљен у домаћим условима у неки већи шопинг центар. Тешко да ће топови и митраљези најмодернијих тенкова помоћи при томе. Ипак, када је терориста дефинисан, то може да помогне, а управо такав тероризам уочавамо у 21. веку.
Тероризам је чак узео облик нечег сличном држави и има своју војску, обавештајне службе и шпијуне широм света.
Огранак ИД познат као Вилајат Синај већ неко време делује у Египту и повремено убија владине војнике. Те смрти се већ мере у стотинама. Ова иста група је преузела одговорност за обарање авиона Метројет 9266. Не смемо заборавити да је Африка као целина постала епицентар активности глобалног тероризма. Неко мора да стане на пут томе.
Сценарио заједничког сузбијања ове претње је оно на чему се ради у Египту. Око тридесетак посматрача ће сада с нестрпљењем посматрати колико брзо и колико ефикасно руска војска може да се избори са овом претњом.
Нови концепт безбедности
Нови концепт глобалне безбедности се представља у Египту а заснован је на руској војној снази. Американци могу да започну рат у било ком делу света, али Руси могу да га окончају. Русија је у Сирији доказала да, уколико је позвана да помогне, може легалним путем да заштити владу и државу од уништења.
Русија у Египту покушава да покаже да може да заустави отворено војно деловање глобалног тероризма у сувереној држави сузбијањем претње из корена. Прави фокус ових вежби је званично откривен и представља „заједничко деловање у проналажењу и уништавању илегалних оружаних формација у пустињским условима“.
А када се мисија заврши, да ли ће Руси напустити Африку?
Извор: webtribune.rs