Већ око четири месеца Московљани примећују чудну аномалију у близини Кремља. Повремено тамо нестаје GPS сигнал, а навигација „пребацује” своје кориснике на места која су неколико десетина километара удаљена одатле.
Московљани су обратили пажњу на сметње у навигацији до којих повремено долази у близини Кремља. Наиме, ако се приближите зидинама Кремља, системи GPS и ГЛОНАСС понекад „поблесаве”, тј. уређај за навигацију „препознаје” да се налази на неком месту 30 километара удаљеном одатле. Аномалија је примећена још у лето ове године. Све је почело од покемона. Корисници игре Pokemon Go, за коју је потребан GPS, почели су да се жале на нестабилан сигнал на том подручју. „Можда у Кремљу живе ретки Покемони, па обезбеђење не жели да они тамо буду уловљени”, писао је у јулу блогер Иља Варламов. Отприлике у исто време су се на сметње жалили и возачи и корисници такси сервиса. Пролазећи поред Кремља навигација их је изненада „пребацивала” на територију аеродрома Внуково или Домодедово. Зашто их аномалија „шаље” баш тамо? Дешавало се да клијентима вожња буде урачуната као да су ишли на аеродром, што је много скупље од просечне вожње московским таксијем. ”Сваки пут када наручим такси од куће, ја завршим на аеродрому Внуково”, писала је на Фејсбуку корисница Anna Lapkina. У руском представништву компаније Uber кажу да знају за сметње, али тврде да оне „нису масовне”. „Сви користе друштвене мреже. Ја сам у последње време видела само пар таквих жалби, и наша служба подршке је контактирала са њима, није било никаквих проблема”, каже за „Руску реч” Јевгенија Шипова из информативне службе компаније.
,,То је борба против дронова'' Поједини корисници, међутим, тврде да се ситуација од лета није изменила, а било је и оних који су обратили пажњу на сличне сметње и у другим рејонима Москве. На пример, навигација се слично понаша на подручју подмосковског места Усово, недалеко од резиденције председника Путина. Сметње је приметио чак и Путинов портпарол Дмитриј Песков. „И ја сам недавно, током викенда, возио ауто, и мени је ’Јандекс’ у телефону заиста пребацио локацију у сасвим други рејон. Нисам обратио посебну пажњу, само сам се зачудио”, рекао је он, додавши да не зна шта је разлог томе. Разлог је покушао да пронађе Григориј Бакунов, директор за увођење технологија у „Јандексу”. Он је понео ранац пун уређаја, стао на segway и почео да прави кругове око „нестабилне зоне”. „Ево шта сам открио: негде унутар Кремља стоји (а можда се и креће) моћан предајник. Он имитира рад система GPS и ГЛОНАСС”, пише програмер. „Занимљиво је да подметнути сигнал ’шаље’ уређаје у центар аеродрома Внуково. Може се смислити много конспиролошких теорија зашто их шаље управо тамо. Најпопуларнија верзија је да се ради о борби против видео-дронова DJI и њима сличних”. Ствар је у томе што савремени дронови имају карту зона у којима су летови забрањени, а у такве зоне спадају сви аеродроми на свету. „Није сасвим јасно зашто би се неко борио против дронова подметањем сигнала GPS, уместо да захтева да се дотична зона уврсти међу забрањене, али наравно, није наше да се тиме бавимо”, закључио је Бакунов.
Магнетна поља и бели шум Верзија о борби против дронова заиста многима делује као најверодостојнија. Највероватније је Федерална служба обезбеђења (ФСО) одлучила да на тај начин заштити Кремљ од непредвиђеног надлетања беспилотних летелица. „Одмах изнад Петровске куле Кремља налази се хеликоптерска писта коју редовно користи Путин. Он воли да дође у Кремљ хеликоптером”, пише Варламов. ФСО негира да има било какве везе са поменутим сметњама. „Ми смо чули за такси сервисе [сметње у навигацији и проблеме које услед тога имају клијенти]. То је почело још од летос”, рекао је представник ове службе у интервјуу за „Руску реч”, додавши да служба нема никакве везе са тим. „Препоручујем свима да се обрате творцима софтвера и питају их шта се тамо код њих дешава. Ми не одговарамо за њихове грешке”, речено нам је у ФСО. У Асоцијацији аутора, произвођача и корисника опреме и апликација које користе систем навигације ГЛОНАСС „Руској речи” је речено да проблем није код њих, али „свашта може бити узрок”, на пример грешке у софтверу, дејство геомагнетних поља или бели шум. „То Антон Вајно [нови шеф администрације председника Русије – ред.] тестира свој нооскоп из Кремља”, шале се корисници Фејсбука, а под нооскопом подразумевају чудесну направу која омогућава „проучавање колективне свести човечанства” и засада је позната само као концепција. Наиме, у августу ове године су поједини руски медији „пустили буву” о томе како су тобоже откривени некакви „научни радови” посвећени нооскопу, чији је аутор, наводно, Вајно. „А можда су тамо [у Кремљу] заиста постављени уређаји за ометање сигнала. Они блокирају праву информацију и уместо ње подмећу лажну. Али зашто се онда потенцијално опасни дронови, за које може бити прикачена бомба, шаљу на аеродром, када је то такође стратешки важан објекат? У чему је смисао? Зашто се не шаљу негде у поље, него баш у Внуково”, пита се, наводно, неименовани „представник система ГЛОНАСС”. Извор:
rbth.com