Док немачка канцеларка Ангела Меркел упозорава да би Европска унија могла да веома брзо одговори по питању руских акција у Сирији, Запад још не зна како да поступи.
- Највећи критичари сматрају да најновије тензије умногоме представљају одраз унутрашњих проблема земље која је своје социјално осигурање засновала на продаји фосилних горива и њеног лидера који не планира да се повуче са ауторитарне власти после 16 година - наводи лист.
Исти критичари су мишљења да је Русији потребна истинска демократизација и владавина права за универзални развој, али то би довело до рушења многобројних монопола и потребе за игнорисањем политичких и економских лекција из 20. и 21. века, додаје се у тексту, преноси СТА.
У складу са таквим ставом, Совјетски Савез се распао зато што су диктаторства и централно планирана економија гушили креативност људи, док је Запад изнедрио појединце попут оснивача "Епла" Стива Џобса и канадско-америчког бизнисмена и изумитеља Илона Маска, примећује "Дело".
- Истина је, додуше, да је део западне популације застранио због глобализације, што се најбоље види код присталица Доналда Трампа, Брегзита и екстремних европских националиста - напомиње словеначки лист.
Упркос тврдњама Меркелове, Запад и даље нема идеју шта да ради, при чему спољнополитички минимализам председника САД Барака Обаме у погледу Москве није задобио много поштовалаца, док на површину избијају нуклеарне и друге претње Русије, а светска уздржаност се вратила стратешком вокабулару, закључује "Дело". Извор: Танјуг