Најхеројскија прича из рата на Косову добиће још једну своју екранизацију, овог пута у "режији" Александра Вулина.
После филма "Пакао Кошара", Министарство за рад снимиће други филм о борби српске и албанске војске на тада југословенско-албанској граници која се одиграла од 9. априла до 10. јуна 1999. године, а у којој је погинуло 108 српских и више од 200 војника ОВК.
Ко ће бити главни глумци, где ће се филм снимати, колики ће му бити буџет... биће накнадно одлучено, а за сада је направљен први корак. Вулиново министарство расписало је тендер за израду сценарија и у те сврхе биће издвојено 1.250.000 динара.
Да буде попут домаћих ратних филмова
Како је предвиђено, сценарио мора да буде у складу са "добром традицијом домаћих ратних филмова". У конкурсној документацији се наводи да треба да обухвати "војно стратешку и војно-тактичку прецизност" и ослања се на "индивидуализацију идентификације публике са главним ликовима, кроз вешто прожету индивидулну лирску причу, типичну за модерне светске филмове". Вулинов пројекат пратиће темељан истраживачки рад, у који ће бити укључени "учесници битке, војни стратези и аналитичари, хроничари, новинари и историчари". "Играни филм мора да буде у сагласности са историјским догађајем и локалитетом и на савремен начин приступи теми, уз поштовање свих учесника конкретног историјског догађаја", наводи се у конкурсној документацији. У комисији бивши министар из РС Није познато на који начин и где ће се филм све емитовати. У документу у који је "Блиц" имао увид наводи се само да Министарство за рад и борачка питања "стиче искључиво право производње филма у ком ће користити сценарио и постаје искључиви носилац имовинских права на сценарију". У кабинету министра Вулина "Блицу" је речено да ће о одабиру сценарија одлучивати пет чланова комисије и још пет њихових заменика. Међу њима су Мирослав Тохољ, српски књижевник из БиХ, оснивач Српске демократске странке, у два наврата министар у владама Републике Српске, бивши посланик и генерални директор Српске радио телевизије. Ту је и Балша Ђого, који је режирао пет епизода "Позориште у кући", "Лаку ноћ децо"... Био је асистент редитеља Драгану Бјелогрлићу, Срђану Драгојевићу, Мирославу Момчиловићу и другима. У комисији су још Милица Ђурић, Никола Стојановић и Милица Михаиловић. А шта се десило на Кошарама? Око 1.500 војника ОВК-а, уз подршку албанске војске и НАТО-а напале су 9. априла 1999. рејон карауле Кошаре на југословенско-албанској граници. Напад је изненадио је Војску Југославије и ОВК је заузела караулу, али није успела да дубље продре на КиМ, што је био основни циљ напада. У том тренутку на фронту је било нешто више од 100 припадника граничних јединица Војске Југославије, а због жестоких напада из ваздуха, али и диверзија ОВК, већа помоћ није могла одмах да стигне. После пада карауле, стигло је појачање и до краја рата није било већих померања. На врхунцу борби ВЈ имала је око 1.200 војника, а ОВК, са добровољцима и албанским јединицама пет до шест хиљада. Током крвавих борби на Кошарама било је и многих бизарних сцена. Дешавало се да људи са обе линије фронта због густе магле залутају у непријатељске ровове и врате се у сопствене, а да их нико не примети. Данас се на подручју карауле Кошаре налази око 150 гробница, погинулих припадника ОВК, али се процењује да је још неколико десетина људи из редова ОВК сахрањено у Албанији. Битка за Кошаре је званично завршена 14. јуна 1999. године, када се ВЈ на основу Кумановског споразума са снагама КФОР-а повукла са Кошара. Извор: Блиц