У исто време, члан Меркелине Хришћанскодемократске уније (ЦДУ) и председавајући Спољнополитичког комитета Бундестага Норберт Ретген позвао је на увођење нових санкција против Русије због њене улоге у бомбардовању Сирије.
Меркелова је рекла да у међународном праву нема основа за бомбардовање болница и да Москва треба да помогне у заустављању насиља у Сирији, пренео је Ројтерс. Сиријске владине снаге под подршком руских ваздушних снага појачале су офанзиву на делове града Алепа под контролом побуњеника.
У најсмртоноснијем бомбардовању у скоро шестогодишњем рату, тврде посматрачи, као и представници Уједињених нација, уништене су готово све здравствене установе у Алепу и оштећена је инфраструктура за питку воду. Москва и Дамаск, међутим, тврде да су мете само екстремисти и негирају да су бомбардовали болнице.
Портпарол немачке владе Штефан Зајберт, преноси Танјуг, рекао је новинарима да је немачка влада затражила од Русије и Ирана, као земаља које подржавају сиријског председника Башара ел Асада, да употребе свој утицај и зауставе ескалацију насиља у Сирији, као и да дозволе испоруку хуманитарне помоћи цивилима.
Ратоборнији став је заузео Ретген. Он је за „Зидојче цајтунг” изјавио да умешаност Москве у ратне злочине не може да прође некажњено, преноси Ројтерс. По Ретгену, одговорност Русије се не доводи у питање.
„Био би скандал ако не би било последица и санкција за најозбиљније ратне злочине”, казао је Ретген.
Он је додао да би примена војних мера била погрешан приступ. „Наметање економских санкција не би имало дејства краткорочно гледано, али дугорочно оне би свакако имале некаквог утицаја на будуће планове (председника Русије Владимира) Путина”, навео је Ретген.
Ројтерс подсећа, известио је Танјуг, да су поједини европски званичници, укључујући Елмара Брока, још једног члана ЦДУ Меркелове, позивали на санкције Русији. Друге високе европске дипломате сматрају да би санкције могле да се испоставе изузетно тешким по Европу.
Портпарол немачког министарства спољних послова је јуче, уочи састанка западних дипломата у Берлину о сиријском сукобу, изјавио да не постоји предлози на међународном нивоу за наметање санкција Русији због њене улоге у Сирији.
Амерички државни секретар Џон Кери позвао је Русију и Сирију да се суоче са истрагом за ратне злочине због напада на сиријске цивиле, јавља АП, уз оцену да тај позив осликава даље погоршање односа између Вашингтона и Москве.
Кери је навео да су, како преноси Танјуг, сиријске снаге гађале болницу током ноћи, усмртивши 20 људи и ранивши 100.
„Русија и сиријски режим дугују свету више од објашњења о томе зашто и даље гађају болнице и медицинске установе, жене и децу”, рекао је он на заједничкој конференцији за новинаре са француским министром спољних послова Жан-Марк Ероом, који је у Вашингтон допутовао директно из Москве где се састао са руским званичницима.
Кери је истакао да таква дела „изискују адекватну истрагу о ратним злочинима” и оценио да су такви напади „далеко од случајности”, оптуживши Русију и Сирију да предузимају циљану стратегију како би „терорисали цивиле”.
Заменик помоћника државног секретара САД за европска и евроазијска питања Хојт Брајан Ји сматра да су разговори о Сирији са Русијом само привремено прекинути, истичући да Вашингтон жели да сарађује са Москвом и другим државама око окончања конфликта у Сирији, преноси бечки „Пресе”.
„Радимо са Русијом у областима у којима имамо заједничке интересе, као што је то било у прошлости код разоружања на Балкану, или у вези са споразумом о нуклеарном наоружању са Ираном. САД желе и даље да раде са Русијом и другим државама у циљу окончања конфликта у Сирији”, казао је Ји у интервјуу бечком дневнику.
На констатацију да су САД и поред тога прекинуле разговоре са Русијом о примирју у Сирији, Ји је, преноси Танјуг, истакао да је дијалог суспендован јер Москва није испунила своје обавезе.
„Русија би морала, као што је обећано, да обустави бомбардовање цивилних циљева, пре свега у Алепу. Неопходно је да омогући приступ хуманитарним конвојима. Сарадња са Русијом је само привремено обустављена, и то не у потпуности. Наше војске и даље имају контакт како би спречиле сукобљавање. Неопходно је политичко решење за Сирију, а у то су сви уверени. И Русија не жели да конфликт у Сирији траје унедоглед”, рекао је Ји.
Он је изразио наду да ће бити пронађено решење које ће бити компатибилно са интересима Русије и САД.
Доњи дом руског парламента је ратификовао је нови споразум са Сиријом којим се руској војсци омогућава да остане до даљњег у тој земљи, а овом једногласном одлуком показана је подршка влади сиријског председника Башара ал-Асада.
Извор: Политика