Најновије

Погледајте како су велике силе трговале фотељама у Уједињеним нацијама!

Руски амбасадор при УН Виталиј Чуркин ће највероватније бити постављен на место генералног секретара Уједињених нација за политичка питања.

Виталиј Чуркин (Фото: Синхуа)

Поред тога, извори из дипломатских кругова у Њујорку кажу да би Бугарка Ирина Бокова могла да буде заменица Антонија Гутереша, новог генералног секретара УН. То је уједно и одговор на питање како је могуће да су се свих пет земаља сталних чланица УН договориле о томе да Гутереш буде нови генерални секретар, и како је Русија одустала од својих захтева.
- Генерални секретар УН требало би да буде представник источне Европе и жена - изјавио је у уторак Виталиј Чуркин. Дан касније, стиже вест о избору и нова изјава Чуркина:
"Португалац Антонио Гутереш заједнички је кандидат Савета безбедности за генералног секретара УН". Мушкарац, из југозападне Европе. Како се догодило да у року од 24 сата Руси промене мишљење, став о полу и региону из којег генсек треба да буде? Јасно је да је на делу било тактичко гласање или трговина. Бокова, која је све време била руски фаворит, а у такмичењу се котирала лоше, уз образложење да ће се ипак донекле поштовати принцип ротације региона, добиће високу позицију. Уколико Чуркин буде задужен за политичка питања УН, то ће бити највише место које су Руси имали у светској организацији. Осим тога, никада не би пристали да Кристалина Георгијева, коју је Бугарска у договору са Сједињеним Америчким Државама у последњем тренутку убацила у трку, постане генсек, али ни Мирослав Лајчак. Против Вука Јеремића Русија није имала ништа, али јесу Американци, па се од почетка знало да он не може бити компромисно решење. Нису због тога Американци дозволили ни да се одлука донесе у Генералној скупштини, будући да би тако нашем кандидату порасле шансе, а после донете одлуке - нема назад. Коначно, наследник Бан Ки Муна биће Гутереш који није фаворит ниједне сталне чланице, али ни трн у оку. Вук Јеремић, кандидат Србије, био је други са осам позитивних гласова, од тога три сталне чланице Савета безбедности, пет негативних и два неутрална. Међу шест негативних била су и два такозвана црвена гласа, што значи да су две сталне чланице Савета безбедности биле против Јеремића. Гутереш је добио подршку 13 чланица, док су две биле уздржане. Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА