Професор Факултета политичких наука Зоран Стојиљковић истиче да је сада најбитније видети да ли ће Доналд Трамп заиста направити заокрет у односима САД и Русије као што је најављивао у кампањи.
– Не треба очекивати значајне промене у политици према Србији. Балкан одавно није приоритет у спољној политици САД, а не треба сумњати да ће се наставити инсистирање на европским интеграцијама, уласку у НАТО и решавању проблема Косова. За Србију би било одлично да заиста дође до нормализације односа САД и Русије јер би нам то отворило нове могућности. Вероватно би попустио притисак према нашој земљи да се стриктно определимо за Запад или Русију – објашњава Стојиљковић.
Он наглашава да председник САД има широка овлашћења, али да није једини који води спољну политику САД.
– Амерички бирачи су поручили да хоће промену, а тек ћемо видети да ли ће бити промена у спољној политици Америке. Председник је главни, али политику води комплетна администрација – упозорава Стојиљковић.
Да је за Србију сада најважније шта ће се догодити на релацији између Вашингтона и Москве сматра и продуцент Ројтерса Јакша Шћекић.
– Мислим да је Србија и цео овај регион далеко од радара спољње политике Америке. Србија конкретно може имати неке бенефите само у случају побољшања односа између Вашингтона и Москве. Сетите се да је Трамп изјављивао да жели да се састане са Путином и пре председничких избора у САД. Тај сусрет би био инетересантан за цео свет, а још интересантнији за Србију – тврди Шћекић.
Политички аналитичар Душан Јањић упозорава да треба бити опрезан са слављем због победе Трампа јер он неће бити потпуно самосталан у одлучивању.
– Не очекујем промене у вези са политиком према СрбијИи, али ни у региону. Сетите се да су Републиканци били на власти у Америци у време када се распадала Југославија почетком деведесетих, па шта смо имали тада – наглашава Јањић. Како су српски четници опевали Трампа погледајте ОВДЕ.
Извор: Медији