Аутори анализе тврде да британски тенкови тешко могу да се супротставе најновијем руском, већ сада много хваљеном гусеничару. Можда британски обавештајци свесно плаше своје грађане јер се у документу поставља питање: зашто британска влада не постави себи циљ да се направи нови тенк који би могао да се супротстави "армати"? Проблем генерали виде у томе што ће тенк "челенџер 2" остати у наоружању армије Велике Британије до 2035. Један такав тенк кошта 8,6 милиона долара, а од 1993. до сада их је произведено 440. За нас је посебно интересантно да су Британци те тенкове били довезли на Косово, а са њима су ратовали у Ираку.
"Уралвагон завод" у Нижњем Тагилу у Свердловској области производи супертенк. Већ је потписан уговор о прављењу 100 "армата" за руску армију, а до 2025. за руску војску ће бити направљено око 2.500 таквих тенкова. Пробна партија од двадесет тенкова "армата" била је направљена 2015. Те године 9. маја на Дан победе "армата" је први пут "забрундала" на Црвеном тргу и шокирала војне аналитичаре широм света.
Досадашња испитивања "армате" на полигонима Министарства одбране показала су њене одличне резултате. Захваљујући томе што је коришћена стелт технологија тенк је тешко видљив на радарима. Има и свој радар за откривање непријатељских оклопних возила. Гађа навођеним ракетама и има топ калибра 125 милиметара.
- Ово је једини тенк на свету који има у себи блиндирану капсулу која штити трочлану посаду чак и ако је тенк погођен ракетом - хвале се конструктори. - Чак и најсавременији хеликоптер "апач" не може да уништи тенк својим ракетама. Осим тога тенк има индивидуалну противракетну одбрану. "Армата" има радар какав никада раније није примењивао ниједан тенк. Због тога он види циљеве у ваздуху а на телу тенка је више камера који му омогућавају да види све око себе. Тај тенк може да размењује информације са другим посадама за време боја, а осим тога има уређаје да разликује "свој-туђ". Може да развија брзину до 90 километара, а тежак је 48 тона. Може да гађа чак до осам километара!
Тенк Армата
Кад се заврше сва испитивања и државна комисија да зелено светло да он може бити примљен у наоружање војске Руске Федерације, "Уралвагон завод" ће почети да их серијски производи и продаје и другим земљама. У фабрици у Нижњем Тагилу после производње првих пробних "армата" изјавили су да је један коштао око 7,9 милиона долара, што га је сврстало међу најскупље на свету. Али, већ тада је руководство фабрике објаснило да кад почне производња великих серија цена једног тенка ће бити знатно нижа. Руски супертенк ће кренути у битку на оном делу тржишта где се продају најбољи и најскупљи тенкови - амерички "абрамси", затим немачки "леопарди", као и они које сматрају "прволигашима" међу најопаснијим гусеничарима. Свесни да је руска "армата" супериорна, Немци и Французи су одлучили да заједнички направе тенк "леопард-3" за који мисле да би могао да конкурише руском супертенку. Ако се усвоји њихова заједничка концепција, серијска производња почела би до 2030. године. Интересантно је да тенк који је задивио свет и којим се сада поносе Руси замало није уништен "чиновничким пројектилом". Тадашњи министар одбране Анатолиј Сердјуков (од 2007. до 2012.) и његова десна рука начелник Генералштаба генерал армије Николај Макаров сматрали су да је "армата" "инфериорна у односу на своје противнике, да има слабији мотор и лошије отвара аутоматску паљбу на непријатељске циљеве". Генерал Макаров је чак предлагао да се увезу немачки тенкови, што је изазвало бес код руских генерала и произвођача оружја. Тадашњи заменик министра одбране задужен за наоружање, Владимир Поповкин, службено је изјавио 7. априла 2010. да престаје финансирање прављења тенка који се водио под шифром 195 јер је он тобоже "морално застарео"!? Конструктори на Уралу су били у шоку. У Свердловској области су брзо реаговали и саопштили јавности да ће наставити рад на тенку и без новца из војног буџета. "Армата" се не би појавила да Владимир Путин није подржао произвођаче из Нижњег Тагила. Конструктори су прихватили све примедбе из Министарства одбране и наставили да раде на прављењу супертенка. А кад је смењен министар Сердјуков и на његово место постављен Сергеј Шојгу, фабрика је добила "финансијску инфузију" па је "Уралвагон завод" направио тенк трећег поколења коме се диве и на Западу и на Истоку.