Одлазећи амерички лидер истовремено је рекао да је Москва „важан партнер Сједињених Држава“. У наставку је додао:
„Мој приступ Русији није се мењао од првог дана мог првог председничког мандата. Русија је важна земља. То је војна суперсила, са утицајем и у региону и у свету“.
Обама је нагласио да је Вашингтон заинтересован за „конструктивну сарадњу са Русијом“, али и да има „објективна разногласја са Москвом“.
Додао је да сматра мало вероватном промену руске политике према Сирији и у Сирији.
Председник САД је потврдио да је са Меркеловом разговарао о „украјинској кризи“ и „важност држања на снази антируских санкција“. Све док – како је рекао – „Русија не испоштује све своје обавезе у вези са минским споразумима“.
Подвукао је да ће САД наставити да подржавају Украјину и истакао да су преговори једини излаз за Сирију.
Затражио је „свеобухватну и хуману реакцију на дубоку хуамнитарну кризу у Сирији“.
Обама је изразио наду да ће Велика Британија и ЕУ и после „развода“ задржати на досадашњем нивоу „односе у сфери економије, политике и безбедности“. Обама је признао да не верује да ће Доналд Трамп у свему наставити његову политику према Русији: „Он сигурно неће у свему следити наш досадашњи приступ. Надам се, међутим, да ће се држати принципа реалне политике и да са Русијом неће правити аранжмане који ће за САД бити тренутно повољни, а имати озбиљне последице и наносити штету у будућности“. У овом контексту је указао на „рањивост малих држава“ и на проблеме у дугој перспективи региона попут Сирије. Обама је је истакао да се са уздржаним оптимизмом односи према Трамповој владавини. Европску унију је притом назвао „једним од највећих економских и полтичких достигнућа у свету“. Извор: fakti.org