Стручњаци оцењују да тиме две светске војне силе показују да је линија поделе између њих повучена преко територија Србије и Црне Горе, али упозоравају и да на Западу неће с одобравањем гледати на маневре у нашој држави.
Колико је Србија под лупом Запада, најбоље зна шеф српске дипломатије Ивица Дачић, који је јуче морао да правда заједничке активности две војске.
Пацке с обе стране
- Нећемо ваљда да питамо неког чиновника или потрчка да нам да одобрење за неку војну вежбу, каква би то била земља - одбрусио је Дачић на питање медија о евентуалним примедбама Запада.
Како је подсетио, Србија с Русијом има две војне вежбе, а са НАТО и земљама ЕУ од 20 до 30.
- Ми ћемо да правимо војне вежбе и да сарађујемо с ким хоћемо, ово је наша земља и наши интереси - нагласио је он.
Политички аналитичар Бошко Јакшић каже да је Србија „у режиму пацки“, па ће још једну зарадити и због ове војне вежбе с Русима.
- Тренутак је када се све мери апотекарском вагом. Односи Запада и Истока толико су заоштрени да је и балкански регион постао веома важан и осетљив полигон на ком се сада свако нарушавање баланса кажњава. Пошто је Србија у режиму пацки, Запад ће војну вежбу с Русијом посматрати с подозрењем. Исто као што Руси нервозно делују када Београд не пружи имунитет њиховим припадницима у хуманитарном центру у Нишу. Да одаберемо партнера, добијали бисмо пацке од једне стране, а овако трпимо од обе стране - објашњава Јакшић. Да ће маневри још више закомпликовати позицију Београда, сматра и Маја Бјелош из Београдског центра за безбедносну политику. Она наглашава да је за Србију све незгодније да правда своју политику несврставања. - Истовремене војне вежбе НАТО у Црној Гори и Русије у Србији показују да је линија поделе на Балкану, коју су успоставиле Москва и Вашингтон, повучена управо преко српске и црногорске територије. Политика балансирања Србије све теже је одржива јер заоштрене стране желе политику сврставања. Дакле, ако сте у једном клубу, онда сте против другог - оцењује она.