Он је у у интервјуу за "Вечерње новости" рекао да је Србија предузела значајне кораке ка свом стратешком циљу - чланству у Европској унији, отворивши четири веома важна поглавља, али јачање владавине права остаје главни изазов.
- Сад треба да се креће одлучно, не само у различитим поглављима, већ и у области владавине права и у нормализацији односа са Косовом - рекао је Хан.
Он је додао да треба искористити тренутни позитивни замах и изразио наду да ће се чланице ЕУ сложити да се отворе нова поглавља још ове године.
Према његовим речима, ЕК већ припремила терен за следећа поглавља.
Главни изазови за Србију остају јачање владавине права, укључујући и борбу против организованог криминала и корупције, рекао је Хан и додао да ће Србија морати да усвоји нове законе и ојача рад институција, а да ће ЕК и чланице ЕУ пажљиво пратити напоре Србије, углавном кроз реализацију акционих планова за поглавља 23 и 24.
На питање да ли ће потпуно признање Косова бити цена уласка Србије у ЕУ Хан одговара да напредак Србије у преговорима о приступању мора да буде паралелан са напретком Србије у владавини права и нормализацијом односа са Косовом.
- Нема ничег новог у вези с тим: то је јасно истакнуто у преговарачком оквиру који не помиње признавање Косова, већ говори о постепеној, свеобухватној нормализацији односе између две стране - рекао је он.
Хан је оценио да је споразум о телекомуникацијама важан напредак који може да допринесе побољшању живота људи и нормализацији односа са Косовом.
- Сад је важно да обе стране убрзају рад на другим пољима, посебно кад је реч о Заједници српских општина и енергетици - нагласио је европски комесар.
На констатацију новинара да је изразио забринутост због могућег раста националистичке реторике у Србији пред председничке изборе, Хан каже:
- Није наша улога да се мешамо у унутрашња политичка дешавања у Србији. Фокусиран сам на стратешки циљ Србије за чланством у ЕУ. Очекујем да се она држи вредности и принципа ЕУ, посебно када се ради о владавини права -кратко је прокоментарисао.
Извор: Танјуг