Најновије

СТОЛТЕНБРГ ОБЕЋАО ВУЧИЋУ: НАТО нам враћа небо над Косметом?!

Представници наше земље и делегација НАТО састаће се у седишту Алијансе 14. децембра. О контроли ваздушног простора у Бриселу разговарали Вучић и Столтенберг.

Вучић и Столтенберг (Фото: nato.int)

Делегација Владе и Контроле летења Србије и Црне Горе спрема се за састанак који ће се 14. децембра одржати у седишту Алијансе у Бриселу, а на ком ће се разговарати и о контроли доњег слоја ваздушног простора над Косовом и Метохијом и могућности да се оно врати у наше руке, пишу Вечерње новости. Небо над јужном покрајином, од 1999. године, према Кумановском споразуму, контролише КФОР и за доњи део ваздушног простора (испод 8.000 метара) надлежан је командант мисије НАТО, а у пракси тај део посла обавља прилазна контрола летења са торња у Приштини. - Наши захтеви су спремни и став је сасвим јасан. Учинићемо све да бранимо наш простор - изјавио је Радојица Ровчанин, директор СМАТСА (Контроле летења Србије и Црне Горе), који ће бити на поменутом састанку у Бриселу. Да Београд и челници НАТО разматрају ову тему, потврдио је и премијер Александар Вучић који је у среду после састанка са генералним секретаром Алијансе Јенсом Столтенбергом рекао да се разговарало о доњем слоју ваздушног простора на КиМ, да ће се експерти обеју страна ускоро састати и да верује да ће бити позитивних решења. Што се тиче горњих слојева ваздушног простора, КФОР је 2014. године контролу делегирао мађарском Хунгарконтролу који има уговор на пет година, а по његовом истеку очекује се нови јавни позив за "контролора", на који може да се јави и СМАТСА. Како је раније изјавио Ровчанин, било би природно да наша контрола летења поврати пуну контролу ваздушног простора над КиМ, јер за то испуњава све техничке, организационе и кадровске услове, а њихове услуге би биле јефтиније у односу на друге провајдере, али такав аранжман морају да договоре представници наше земље и међународних институција.

Статусно питање

Питање контроле доњег дела неба, Београд, иначе, сматра статусним. Па је, поводом покушаја Приштине да ову тему "увуче" у бриселски дијалог прошле године, Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ, изјавио да се оно тиче "суверенитета и територијалног интегритета", а да је позиција Србије у вези са тим дефинисана Уставом. Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА