Појединци и делови српских безбедносних структура толико су се осилили да су прислушкивали премијера Александра Вучића и безмало половину државног врха.
Најзанимљивије од свега јесте то да се ради о истим људима који су то радили до маја 2012, до када је Српска напредна странка била у опозицији, што даје за право свима који тврде да је после проналажења оружја припремљеног за ликвидацију премијера и чланова његове породице у Јајинцима и Новом Београду неопходно направити велику чистку међу безбедњацима. Постоје врло кредибилне информације да су неки функционери Безбедносно-информативне агенције неовлашћено и без дозволе суда прислушкивали велики број грађана и државних функционера, а међу њима и поједине министре, чак и самог премијера Вучића. Управо БИА има најсавременију опрему за прислушкивање која омогућава такозвану затворену контролу, када само онај ко је наредио прислушкивање зна за ту операцију. Најсавременију технику, коју по потреби користе и друге службе, искористили су поједини функционери БИА како би пратили Вучића, али и сваког кога су желели - каже извор исти лист. Он додаје да прислушкивање врло често није имало везе са политиком, већ је многим људима упадано у комуникације за рачун страних служби или како би касније могли да буду уцењивани. Орхан Драгаш, директор Међународног института за безбедност, каже да је „скандалозно у једно демократској земљи уопште коментарисати да се Владина безбедносна агенција усудила да своје техничко-оперативне могућности користи како би прислушкивала председника Владе“. - Поставља се питање ко је могао, са којом намером и каквим оправдањем да техничком одељењу БИА да налог за примену оперативно- техничких офанзивних мера према првом човеку Владе Србије. То не може да представља само пропуст у раду Службе, већ представља злоупотребу могућности службе и озбиљно кривично дело. Ово не би било први пут да јавност коментарише евентуалне злоупотребе наше безбедносне агенције. Већ је постојао аларм пре неколико година да су Александар Вучић и Томислав Николић неовлашћено прислушкивани и праћена им је комуникација. Нажалост, епилог тог инцидента никад нисмо добили те не чуди да се такве ствари понављају - истиче Драгаш. Он додаје да, ако се утврди да је информација тачна, а технички без проблема може да се открије, онда смена руководства није једина обавеза премијера, већ је обавеза полиције и правосудног система Србије да хитно процесуирају одговорне за таква поступке.
Председник упозорио
- Не постоје џаба обавештајне науке, то се учи. А наши у службама то, изгледа, не раде како треба. Ваљда само седе и прислушкују приватне разговоре да би знали ко шта ради, да их држе у шаци, уцењују. Па и кад једна Ангела Меркел није заштићена од прислушкивања, мислите ли да је било ко од нас? То сад све треба утврдити шта они све слушају и да ли обављају свој посао како треба - нагласио је председник.
Николић, који је и председник Савета националне безбедности, сматра да су успавани у многим службама. - То једном мора да се рашчисти. Мора да се зна да ли у тим службама постоје људи који су страни агенти, који раде за друге службе, који се и не боје да кажу да им је важније шта мисле неке стране тајне службе о њиховом раду, него шта мислимо ми. Нисмо, ваљда, под фирмом преговора са ЕУ, спремни да трпимо стране агентуре у Србији - поручио је Николић. Прислушкивање канцеларке Меркел помиње и Предраг Петровић из Београдског центра за безбедносну политику и каже да тај случај уверава да нема нерањивих. Он верује да је и Србија и те како подложна неовлашћеном прислушкивању највиших државних функционера. Извор: Ало/Курир