Владимир Шпегар, директор Дирекције за пољопривреду града Шапца, објашњава да је реч о пилот пројекту којим је омогућено пољопривредним произвођачима да прераде своје сировине, као и да се удружују и заједнички излазе на тржиште. Воће је у паковањима која носе име „За друга“, што симболизује удруживање и задругарство. У пројекту могу да учествују сви заинтересовани пољопривредници који се баве воћарством или повртарством. Сушаре су мобилне, тако да се могу пребацивати из села у село, каже Шпегар.
Према речима Душана Костадиновића, заменика градоначелника Шапца, пројекат "Рурални развој након поплава", који је Град Шабац покренуо са партнерима из Иницијативе за развој и сарадњу (ИДЦ), пример је да се у пољопоривреди може додатно зарадити прерадом производа пре пласмана на тржиште.
- Воће и поврће, у овом случају сушено воће, достиже знатно већу вредност него када се продаје у свежем стању. Будућност није у продаји сировина, што је углавном била досадашња пракса, већ у пласману пољопривредних полупроизвода и готових производа. Ми нисмо чекали да нам неко нешто донесе са стране, већ смо након поплава извукли поуке, писали пројекте и у сарадњи са иностраним партнерима, помогли нашим пољопривредницима да зараде више и живе боље од свог рада, наводи Костадиновић.
Игор Којичић, представник ИДЦ-а, истиче да је Град Шабац уочио смисао социјалног предузетништва и удруживања, и додаје да се пројекат односи на мала и средња газдинства која су бесплатно добила на коришћење опрему-мобилне сушаре. Извор: Правда