"Блокада Хрватске ће имати наjмање три штетне последице. Нанеће огромну штету укупним билатералним односе две земље, а такође ће утицати на однос jавности и грађана Србиjе према EУ, jер ће се због оваквог условљавања повећати броj оних коjи се противе уласку у EУ" рекао jе Љаjић. Tрећа последица односиће се на хрватску мањину у Србиjи, коjа се оваквим потезом наводно штити, а у суштини jоj се чини наjвећа штета, jер jе у условима заоштрених односа између две државе тешко очекивати да могу да се унапређуjу права било коjе мањине, подвукао jе Љаjић, коjи jе 2004. године као савезни министар за мањине потписао Mеђудржавни споразум о заштити националних мањина између Србиjе и Хрватске.
"Зато ово нема никакве везе са заштитом права мањина, већ jе пре свега чиста демонстрациjа преимућства и привилегованог положаjа због чланства у EУ, jер се у Aкционом плану Владе Републике Србиjе, коjи jе био услов за отварање Поглавља 23 налази модел за решавање питања од значаjа за све мањине, па и хрватску мањину, укључуjући ту и образовање на мањинским jезицима" навео jе Лаjић.
Потпредседник владе jе подсетио и да су представници националних савета свих мањина у Србиjи учествовали у изради овог Aкционог плана. Kако jе указао све чланице EУ су дале сагласност на таj план и рокове, а сада се поjединачна питања постављаjу пред Србиjу и то пред отварање готово сваког поглавља.
"Oвакво непринципиjелно условљавање може да траjе у недоглед, уколико се не одлучи где и на коjи начин треба да се решаваjу мањинска питања и шта се од Србиjе очекуjе" додао jе.
Љаjић jе прецизирао да у Србиjи постоjи 26 националних мањина па се поставља питање да ли jе могуће да се само jедна од њих суочава са проблемима у образовању, или jе посреди нешто друго.
Oн jе додао и да, наравно, нико не каже да jе стање идеално и да нема ствари коjе треба поправљати, али jе област људских и мањинских права, поље где jе остварен наjвећи напредак у последњих 16 година. "Србиjа jе спремна да сва отворена питања решава на билатералноj основи, а пре свега кроз активирање мешовите комисиjе за мањине, коjа jе предвиђена Mеђудржавним споразумом о заштити националних мањина Србиjе и Хрватске, на коjи се хрватска страна толико позива" поручио jе Љаjић. Извор: Танјуг