Ово је одлука коју су министри спољних послова земаља чланица Северноатлантске алијансе усвојили почетком децембра у склопу закључака на Самиту НАТО, преноси хрватски Вечерњи лист, који је имао увид у документ. Ту се описују две врсте претњи с којима су суочене државе у југоисточном хрватском суседству: дестабилизирајуће понашање Русије и растући екстремизам и радикализација као последица повратка страних бораца из Сирије и Ирака. - Уочава се пораст руских активности на западном Балкану, које укључују дестабилизирајуће понашање. Земље НАТО савеза изражавају забринутост због приступа Русије, који је најчешће усмерен према српском становништву. У региону, руске поруке имају највећи одјек међу Србима - пише у документу. У делу одлуке који говори о Србији наводи се да је подршка Срба том војном савезу веома ниска, што је, наравно, последица НАТО бомбардовања СРЈ. Али НАТО препознаје потребу да подстиче додатну, снажнију него икад пре, политичку сарадњу са Србијом. Аналитичар Бранко Радун сматра да је ово само још једна врста притиска на Србији. - Ово су покушају одлазеће америчке администрације да игра на ту карту да је Русија реметилачки фактор. Избором Трамповог државног секретара Рекса Тилерсона очигледно да Америка и нова америчка администрација желе да се односи с Русијом опусте - истиче Радун. За аналитичара Милана Николића документ је само још једна анализа без политичке тежине. - Стварна улога НАТО биће позната кад на чело САД дође новоизабрани председник Доналд Трамп - сматра Николић.
Вучић: Нисам приметио непријатељство у НАТО
Премијер Александар Вучић изјавио је синоћ да је недавно био на седници Савета НАТО и да није осетио никакво непријатељство према Србији. Он је додао да му неће опростити реченицу у Градини код Јасеновца - да, ако неко мисли да спроводи акције против нашег народа на територији Србије или, по Дејтонском споразуму, Републике Српске, новог „Бљеска“ и „Олује“ неће бити.- Никада никога нећемо напасти - рекао је Вучић и додао да нама не требају никакве територије, ничија земља..., као и да „има оних који би фашистичким порукама да дестабилизују регион“.
О Републици Српској
Документ садржи и одељак о Републици Српској, где се истиче да Русија пружа политичку и привредну подршку како би "подстицала ометање евроатлантског пута БиХ". Према виђењу Алијансе, председник РС Милорад Додик настоји да поткопа евроатлантске интеграције БиХ, што се види и у недавном расписивању нелегалног референдума о Дану РС, али и у томе да његов ентитет одбија да региструје војне некретнине. Извор: Курир