Међутим, опозиционе странке огласиле су се негативним реакцијама на својим сајтовима, а и многи грађани су на друштвеним мрежама оставили коментаре да је крст у плавој, белој и црвеној боји са оцилима страначко - политичка порука. Радове на подизању крсту урадило је локално комунално предузеће "Тврђава", отварању су присуствовали највиши општински функционери, а освештали су га православни свештеници. Крст је подигнут у близини средњовековне тврђаве која је на списку УНЕСК-а, а Томислав Богуновић(ДС), каже да је крст може да угрози статус тврђаве.
- Бачка тврђава је на листи светске културне баштине и очекујемо да ће добити највишу заштиту УНЕСК-а. Овим је нарушен је локалитет тврђаве и направљена штета Србији, па очекујем да ће Завод за заштиту споменика културе из Новог Сада реаговати тужбом – истиче Богуновић.
На све те оптужбе Дарко Војиновић, извршни директор ЈКП "Тврђава" и функционер СНС каже да му је жао што држављани ове земље не препознају заставу Србије.
- Наши преци заслужују један овакав меморијал, једноставан и скроман. Његово подизање Бач није ништа платио јер је урађен добровољним радом наших мајстора – објашњава Војиновић.
Славица Вујовић, која у име Завода већ годинама води пројекат векови Бача, избегла је да се изјасни о постављању крста,али је на свом фејсбук профилу написала само: "Ужас".
Бојан Јарић, шеф бачанских демократа сумња да за овај подухват инвеститор није прибавио основне сагласности и дозволе.
- Ако је неко издао локацијску дозволу за објекат који се налази свега десетак метара од асфалтног пута, и стотињак метара од тврђаве, јако је погрешио – оцењује Јарић.
Црквени посленици такође не желе да се изјашњавају о постављеном крсту.
- Крст је за нас хришћане знак спасења, па је свака стилизација на јавним просторима по мени недопустива – каже католички свештеник додајући да не жели да се јавно експонира и упућује нас на православне свештенике који су освештали крст у Бачу.
Значење крајпуташа
На изласку из многих насеља у Војводини још се могу видети крстови са ликом Исуса. Мештани објашњавају да су део католичке традиције, многи су старији од два века и подфизани су као место за молитву путницима и паорима који полазе на своје њиве.
Извор: Блиц