На овај корак председника Владе практично је натерала уцењивачка политика комшија, који користе сваку прилику да нас саплету у преговорима о чланству у ЕУ и да нашу државу и њега лично дискредитују у дипломатским круговима.
Држава остаје при ставу да ништа неће мењати у поглављу 26, јер су све обавезе које је преузела Србија у овој области већ испуњене.
Међутим, како сазнају Новости, осим "тренирања мишића" на Србији, блокада Хрватске има и другу позадину и уско је повезана са оним што се последњих дана дешава на релацији Београд - Москва.
Комешање у западним центрима моћи и спуштање хрватске рампе поклопили су се с најавом да ће Вучић путовати у Русију 21. децембра, где би требало да се договори о набавци руског наоружања - шест авиона "миг 29", 30 модификованих тенкова Т-72 и 30 борбених оклопњака.
Да је одлука Загреба искључиво политичка, потврдили су и у министарствима културе и просвете, одакле поручују да је Србија урадила све што је потребно за отварање поглавља 26.
- На пољу културе нема отворених питања између Србије и Хрватске. Постојали су неки неспоразуми у вези с враћањем имовине СПЦ које су комисије двеју земаља успешно решавале. Али хрватска комисија је расформирана, а нову још нису именовали - за исти лист кажу министр културе и информисања Владан Вукосављевић.
Министар просвете Младен Шарчевић поручује да наша земља у образовању и правима националних мањина има стандарде боље од неких земаља ЕУ:
- Ово је политички хир Загреба. Све захтеве националних мањина испунили смо, чак и више од онога што се тражи из ЕУ у тој области.
Премијер Хрватске Андреј Пленковић поновио је да нема ничег драматичног у томе што је његова земља блокирала отварање поглавља 26 и додао да ускоро очекује смиривање тензија.
- Имамо очекивања која Србија треба да испуни када је реч о правима хрватске националне мањине. Посебно када је реч о основношколским и средњошколским уџбеницима, где може показати одређени сигнал, и тада ће се преговори о томе отворити.
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман верује да ће наша земља ускоро отворити и поглавље 26:
- Успели смо да отворимо два поглавља, и то је позитивно, јер показује да постоји динамични процес проширења. Надали смо се да ћемо отворити и треће. Верујемо да услови постоје и наставићемо да дискутујемо о томе са европским партнерима. Што се тиче билатералних питања, то треба решити и то јесте битно, али то је нешто што треба да се решава ван процеса проширења ЕУ. Чланица Председништва СНС Владанка Маловић најоштрије је осудила "бруталну хајку коју представници хрватске власти, политичари и медији воде против Вучића". - Не чуди ме што хрватским званичницима смета јасна и недвосмислена порука Вучића да Србија више никада неће дозволити понижавање своје државе и својих грађана, и што им је, први пут откако се памти историја српско-хрватских односа, у лице сасуо све чињенице фашистичке политике коју води Хрватска. Иначе, осим Хрватске, и Бугарска и Румунија начелно су на састанцима Радне групе за проширење (КОЕЛА) износиле извесне резерве према отварању поглавља 26, али оне не би закочиле процес да је Загреб гласао позитивно - сазнаје исти лист у Бриселу. Представници Софије и Букурешта изнели су ставове и очекивања од Србије, пре свега када је реч о коришћењу језика мањина у школама и верској служби, али то није била препрека за коначну сагласност за отварање поглавља, јер су им биле довољне гаранције које су добили од Београда.