Најновије

ОНИ ДОЛАЗЕ НА АМЕРИЧКЕ ОБАЛЕ: Пекинг узвраћа ударац Вашингтону, Кинези шаљу...

Кинески председник Си Ђинпинг разматра могућност да пошаље своју морнарицу у воде САД. То би, према наводима гласила владе у Пекингу, "Глобал тајмса", био адекватан одговор Вашингтону, након што је у четвртак у Јужном кинеском мору кинески ратни брод запленио амерички подводни дрон, који је скупљао обавештајне податке.

Kинески носач авиона (Фото: Синхуа)

Кинески лист пита шта би САД помислиле да кинески бродови почну да скупљају информације у водама у близини америчке обале и додаје да би то лако могло да се догоди.
- Морамо истаћи да би кинески бродови јако брзо то могли почети да раде - наводи "Глобал тајмс". Гласило Комунистичке партије Кине и председника Си Ђинпинга додаје да Америка очигледно жели да две земље уђу у рат скупљањем информација на тај начин.
- Кини је позната јачина америчке морнарице. Међутим, без обзира на то колико је она јака, не може да делује на кинеским безбедносним линијама. У супротном, "неспоразуми" попут овога и трвења само ће се још чешће дешавати - пише "Глобал тајмс". Како лист истиче, многи верују да је морнарица САД већ прикупила превише података о кинеској поморској бази на оству Хајнан. Такође, страхује се да је Америка тамо поставила подводне уређаје који константно шаљу сигнале.
- Америка стално тврди да поштује међународно право, позивајући се на слободу пловидбе у Јужном кинеском мору, а у ствари спроводи операције против Кине. То је типичан хегемонијски приступ. Логично би било да слобода пловидбе не нарушава безбедност Кине. С повећањем кинеске одбрамбене способности, верујемо да ће Америка више ценити такав здраворазумски приступ - закључује "Глобал тајмс". Вашингтону је претходно запретило и кинеско министарство одбране.
- Противимо се америчком обавештајном раду и војним истраживањима у кинеским водама. Кина ће остати на опрезу у вези с обавештајним радом САД и преузети неопходне кораке - навело је министарство у Пекингу. Иначе, инцидент, први овакве врсте у новијој историји, догодио се северозападно од филипинског залива Субик, у кинеским водама. Брод америчке морнарице "УСНС Боудич", који наводно служи за океанографска истраживања, спустио је два подводна дрона у Јужно кинеско море. У тренутку кад се спремао да их извуче на површину, кинески војни брод за спасавање "тип 922" запленио је један од два дрона. Иако нико није навео о ком типу подводног дрона је реч, верује се да је у питању "блуфин-21", који може да се користи у војне, комерцијалне и научне сврхе.

  Према наводима власти у Пекингу, заплењена опрема нарушавала је безбедност пловидбе, а нарочито је опасна за кинеске подморнице. Кинески стручњаци сада проверавају податке са америчког дрона, који ће, на захтев САД, бити враћен. С друге стране, Вашингтон је упутио званичну протестну ноту Пекингу због заплене беспилотног подводног дрона. Америчка администрација тврди да њихов уређај није шпијунирао Кину, већ је прикупљао податке о салинитету и температури воде.
- То је наше, јасно је обележено као наше и желели бисмо да нам се то врати. Такође, не бисмо волели да се тако нешто понови - истакао је портпарол Пентагона Џеф Дејвис. Kaко је носач авина, брат близанац "Адмирала Кузњецова, препао Американце на другом крају планете сазнајте ОВДЕ. Извор: Агенције/Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА